HABERİSVEÇ | Yazarlar

‘İçimden devamlı isyan etmek geliyor’

08 Şubat 2016, 10:11

Sayın Ümit Burcu!
Sebebini bilemiyorum fakat içimden devamlı isyan etmek geliyor. Her şey bana ters geliyor. Kafam karışık, ruhum derbeder. Ağzımın tadı, tuzu yok. Bu benim kaderim deyip yutkunsam da isteklerimi elde edemeyişim beni daha da isyankâr yapıyor. Kaderim neden bana bu oyunları oynuyor? Şu sonbaharda dökülen kurumuş yaprakların ayak altında ezilmesi gibi olayların altında preslenmekten bıktım artık. Açıkçası çok yoruldum çok… Başka diyecek bir şeyim de mecalim de yok… AH BU KADER!

Sevgili evladım!
Mektubunda geçen “zalim kader” ifadesini ve diğer ifadelerini ürpererek okudum. İnanç açısından tehlikeli sözler. “Ah zalim kader!” demeye devam eder-sen eğer, kendini kedere teslim edersin. Kaderine küsüp kederlenmek yerine, verilenleri düşünüp sevinmen gerekmez mi? Sana verilen nimetleri düşündükçe ne çok nimetlere sahip olduğunu bileceksin. Kaderine sitem etme. Yapabileceklerini yaptıktan sonra teslim ol. Teslim olursan huzur bulursun. Mutluluk yudumlarsın. Yoksun kaldıklarının, sana verilmeyenlerin ve elde edemediklerinin envanterini tutup yas tutma. Sabah kalkınca günaydın diyecek eşin, gidecek işin ve dahası oturup yiyecek aşın var. Öyleyse seni mutsuz ve umutsuz eden nedir söyler misin? Elde edemediğin hangi nimet, sana verilen hayat ve akıl nimetinden daha değerli olabilir ki? Şu satırlarımı okuyan gözlerini dünyalara değişir misin Allah aşkına? Sana verilenler de, verilmeyenler de bir sınavdır. Hangisinin hayırlı olduğunu bilemeyiz.

Sevgili kardeşim!

Vakti gelince yapraklar dökülür ve aslına döner, toprak olur. Anasına kavuşur. Onun daldan düşmesi bir taraftan ayrılıktır, diğer taraftan aslına kavuşmaktır, vuslattır. Gelecek baharda tekrar gelmek için gitmektir o. Sen de ben de ve gidenlerimiz de yaprak misaliyiz. Sararıp, solacağız dalından düşen olgun bir meyve gibi toprağa düşeceğiz. Yok olmayacağız, hayata yeniden başlayacağız. Ağrısız, borçsuz, dertsiz bir hayata yeniden merhaba diyeceğiz; eğer bu hayatı iyi değerlendirebilmiş isek… Yaşadıklarına gelince; rayları döşeyen ve lokomotifi kendisi süren makinist gibisin. Yaşadıkların seni cennete götürecek olan yol olacak, önden gönderdiklerin seni sonsuzluk yurduna çekip götüren güçlü bir vakum olacak. Kaderin seni bu istikamete sevk ediyor. Teslim olursan soluğu cennette alır, derin derin soluklanırsın. Rahat nefes alırsın. Yok, itiraz edersen kendine edersin. Kırık koluyla adam dövmeye kalkan insan durumuna düşersin. Artık sen bilirsin. Aslında çok şeyi de bilen yine sensin!

BİZE YAZIN

E-mail: haberisvec@hotmail.com

HABERİSVEÇ
 HABERİSVEÇ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları HABERİSVEÇ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarların yazılarından HABERİSVEÇ sorumlu değildir.
YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com