HABERİSVEÇ | Yazarlar

Etik olmasa ne olur?

08 Şubat 2016, 09:55

İçinde yaşadığımız toplum üretken bir toplum. Bu, özgürlüğü seven, kendini gerçekleştirmek isteye yani potansiyellerini sonuna kadar ortaya çıkarmak isteyen insanlar için büyük bir şans.

Üretken olmak demek, araştırmak demek. Araştırmak için de özgürlük şart. Bununla beraber araştırmanın da evrensel bir etiği var. Araştırma aşkıyla etiğin ihmal edilmesi, bazen hedeflenen, belki de ulaşılan sonuçların şirinliğine halel verip acı verici olabiliyor.

Araştırma yaparken etiğin ne kadar önemli olduğu, araştırma alanında küresel çapta bir itibarı olan İsveç’te yaşanan bir skandal olayla tekrar göz önüne serildi.

Olay dünyaca ünlü Karolinska Enstitüsü’nde geçiyor. Olayın bir numaralı karakteri ise söz konusu enstitüde 2010 yılından beri misafir görevli olarak bulunan, ünlü İtalyan cerrah Prof. Dr. Paolo Macchiarini. Vakıa ise Prof. Dr. Macchiarini’nin etik kuruldan izin almadan bazı ameliyatlar yapması, bu çerçevede yaptığı araştırma sonuçlarını da kendisini başarılı gösterecek şekilde değiştirmesi vs…

Sonuç ise yukarıda bazılarını yazdığım nedenlerden dolayı ünlü cerraha soruşturma açılması…Bu İsveçliler de hayret (!) edilecek insanlar yani…Karolinska’nin global itibarını hiç kaale almadan, milli enstitümüzün itibarı zedelenir demeden, dünyaya rezil oluruz demeden , medyada günlerde manşet oluruz demeden soruşturma açıyorlar, yanlış (!) yapıyorlar. Her neyse bu konu ayrı bir fasıl, kapatıyorum.

İddialara göre meğer suni nefes borusu nakli ameliyatı alanında dünyada ün kazanmış Prof. Dr. Macchiarini hastalarını kobay olarak kullanmış. 2010 yılından bu güne 3’ü İsveç’te 4’ü Rusya’da diğer 1’i ABD’de olmak üzere gerçekleştirdiği 8 ameliyatın 7’si başarısız olmuş; şöyle ki 6 hasta ameliyat sonrası ölmüş bir tanesi ise hala hastalıkla pençeleşiyor. Bu arada hemen belirteyim, hala hastalıkla mücadele eden bu hasta 24 yaşında olan bir Türk vatandaşı; ismi Yeşim Çetir. Sabırla, mücadele azmini yitirmeden, ümitle sağlığına kavuşmak için bekleyen bu kardeşimize buradan acil şifalar diliyorum.

Netice itibariyle Prof. Dr. Macchiarini şimdi araştırma etiğine uymadığı için hesap verecek.  Karolinska Enstitüsü de Macchiarini’nin sözleşmesini uzatmayacağını açıkladı. Araştırma da etik prensiplerin pratikte uygulamalarını kısaca hatırlatarak yazımı sonlandırmak istiyorum: Etik komite izni, gizlilik, sonuçların dürüstçe rapor edilmesi…

İyi haftalar diliyorum.

     

HABERİSVEÇ
 HABERİSVEÇ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları HABERİSVEÇ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarların yazılarından HABERİSVEÇ sorumlu değildir.
YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
ÖNCEKİ YAZILARI
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com