BÖLÜM: 
Göteborg’da Filmlerle Terapi Semineri

Göteborg’da Filmlerle Terapi Semineri

Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Vedat Bilgiç, Göteborg’da “filmlerle terapi” konulu bir seminer verdi.

İsveç-Türk Dernekleri Federasyonu (FEDESTA) çatısı altında Göteborg’da faaliyet gösteren gösteren Lära för Livet Eğitim Merkezi ve Selma Kadınlar Derneği’nin birlikte organize ettiği seminerde Psikiyatri Uzmanı Vedat Bilgiç, aile ilişkilerini izlettiği bir film üzerinden değerlendirdi.

Seminere katılımcıların çocukluk evrelerinde aile içindeki rollerini sorarak  başlayan Vedat Bilgiç, o yaşlarda alınan rolün ileriki hayatta kurulacak ilişkileri belirlediğini vurguladı.

Gösterdiği kısa bir film kesitiyle seminere devam eden Bilgiç, ardından film içindeki bazı metaforları katılımcılarla paylaştı. Bilgiç, filmdeki karakterlerin davranışlarını izleyerek insanın yaptığı yanlışlıkları ve etrafında meydana getirdiği olumsuzlukları dışarıdan üçüncü bir gözle daha iyi gözlemleyebileceğinin altını çizdi.

Aile içerisinde bazı ebeveynlerin çocuklar üzerinde kontrolcü bir tutum takınmalarına  da değinen Bilgiç, özellikle Avrupa’da milli ve dini değerlerin muhafazası adına takınılan bu tarz bir otoriter tutumdan ziyade, çocukta sevgi dilinin çok daha etkili olduğuna vurgu yaptı.


Editör HABERİSVEC    Tarih 12 Şubat 2016, 12:43

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com