BÖLÜM: 
Psikiyatr Bilgiç, “‘benim yaşayamadığım hayatı sen yaşa’ hedefi, çocuklara aksi tesir edebilir”

Psikiyatr Bilgiç, “‘benim yaşayamadığım hayatı sen yaşa’ hedefi, çocuklara aksi tesir edebilir”

Türkiye’den davet edilen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Vedat Bilgiç, Malmö’de “filmlerle terapi” konulu bir seminer verdi.

Merkezi Stockholm’de bulunan İsveç-Türk Dernekleri Federasyonu (FEDESTA) çatısı altında Malmö’de faaliyetlerini sürdüren Malmös Akademiska ve STELLA Bayan Derneği’nin birlikte organize ettiği seminerde Psikiyatri Uzmanı Vedat Bilgiç, aile ilişkilerini izlettiği bir film üzerinden değerlendirdi.

Vedat Bilgiç, günümüzde, gerek aile içi problemlerinin gerekse de iş ve sosyal hayatta bireylerin karşılaştığı problemlerin temelinde, bireylerin birbirlerinin sınırlarının ihlalinin yattığını söyledi.

Anne – babaların gerçekleştiremedikleri hedeflerini, hayat beklentilerini çocukları üzerinden tamamlama yanlışlığına düşmemesi gerektiğinin altını çizen Bilgiç, “benim yaşayamadığım hayatı sen yaşa hedefi verir. Bu çok defa aksi ile tesir eder ve yaptırmak istediklerimiz veya temsil ettiğimiz değerlere karşı farkında olmadan çocuklarımızda bir nefret inşa etmiş oluruz.” dedi.

Ailelerin çocuklarını yetiştirirken, sınırları katı kurallarla değil cazibe oluşturarak çizmeleri gerektiğinin altını çizen Bilgiç, “aileler kendilerini bu konuda yetiştirmelidirler. Unutulmamalıdır ki kişi sevdiğine benzemek ister. Öyle ise dinimize ve kültürümüze ait değerleri öylesine güzel yaşamalı ve temsil etmeli ki, yetiştirdiğimiz nesiller de bizden bunları modelleyerek hayatlarına uygulasınlar. Temsil en tesirli tebliğ metodudur” dedi.

Bugüne kadar binlerce hastaya psikolojik destek sunan tecrübeli Psikiyatr, hastaya ilaç yazmanın işin en kolay yanı olduğunu düşünüyor. İlaç yerine, en etkili terapi biçimi olduğuna inandığı müzik ve sinemayı kullanıyor.


Vedat Bilgiç aynı semineri LFL-Eğitim Merkezi ve Selma Kadınlar Derneği’nin organizesi ile Göteborg’da da verdi.

 

 

 

Editör HABERİSVEC    Tarih 07 Şubat 2016, 13:44

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com