BÖLÜM: 
1000 km’lik güneş panelli kara yolu yapılacak

1000 km’lik güneş panelli kara yolu yapılacak

Fransa, 5 yıl içerisinde, Colas Wattway güneş panellerini kullanarak 1000 kilometrelik güneş enerjili yol yapacak.

Ulaştırma altyapı şirketi olan Colas, INES(Fransa Ulusal Güneş Enerjisi Enstitüsü) ve gelecek 5 yıl içerisinde yüzlerce millik yola güneş enerjisi getireceği sözünü veren Fransa Çevre ve Enerji Yönetimi Ajansı’nın işbirliğiyle yapılan güneş enerjili kara yolları projesi ile diğer güneş enerjili kara yolları projesi arasındaki başlıca bir fark bulunuyor: Yeni Wattway sisteminin yolu yeniden yapmayı veya yol yüzeylerini sökmeyi gerektirmiyor.

Onun yerine var olan asfaltın üstüne yapıştırılmak üzere tasarlanmış, Wattway sistemleri aynı zamanda “direnç ve lastik kavramasını sağlayan” materyallerden oluşuyor ve yalnızca 7 mm kalınlığında, LED ve akıllı teknolojiler sayesinde yolunuza çıkabilecek geyiklere dost olacağı da iddia edilmesine rağmen üretim maliyetinin yüksek olduğu kompleks diğer tasarımlardan ayrışıyor.

Colas’a göre, materyal devamlı trafiğe, hatta ağır vasıtalara dayanacak kadar sağlam. Wattway panellerinin 20 metrekaresinin Fransa’daki ortalama bir evin elektriğini sağlayabileceği, 1 kilometrelik panel döşemesinin ise 5000 kişilik bir yerleşim yerinin kullanacağı elektriği sağlayabileceği söyleniyor.

Global Construction Review’a göre, proje için kesin noktalar ve maliyet belirlenmemiş olmasına rağmen Fransa’nın “Pozitif Enerji” girişimi için ihale çoktan verilmiş ve Güneş panelleri kara yollarındaki testler önümüzdeki bahar başlayacak. Bu yolların ‘geyik-dostu’ olup olmayacağı hakkında henüz bir bilgi yok.

 

Editör HABERİSVEC    Tarih 06 Şubat 2016, 14:20

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com