BÖLÜM: 
Assange: İsveç ve İngiltere, BM kararını uygulamalı

Assange: İsveç ve İngiltere, BM kararını uygulamalı

WikiLeaks kurucusu Julian Assange, Birleşmiş Milletler’in insan haklarıyla ilgili çalışma grubunun kararının İngiltere ve İsveç tarafından uygulanmasını istedi.

BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu, 2010’dan bu yana hakkında yakalama kararı olan fakat Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’ne sığınan Julian Assange’ın serbest kalması ve kendisine tazminat ödenmesi gerektiğini açıkladı. Karar, 3 ’evet’ ve 1 ’hayır’ ile 1 ’çekimser’ oyla alındı

İsveçli savcılar, 2010’da bu ülkeye yaptığı gezi sırasında cinsel taciz ve tecavüz suçlarını işlediği iddiasıyla Assange’ı sorgulamak istiyordu. 2012’den bu yana Ekvador elçiliğinden dışarı çıkamayan Julian Assange, ABD’nin diplomatik yazışmalarını sızdıran WikiLeaks sitesinin kurucusuydu. Assange, İsveç’e iadesi halinde oradan ABD’ye gönderileceği ve idamla yargılanacağından endişe ediyordu. Yıllardır elçilik binasında kalan Assange, dışarıya adım atması halinde İngiliz polisi tarafından yakalanacak. Birleşmiş Milletler’e başvuran Assange, hakkındaki gözaltı kararının keyfi olduğunu kabul ettirmeyi başardı.

Ekvador Büyükelçiliği’nden video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenleyen Assange, ’öneli bir zafer’ olarak nitelendirdiği BM kararının, haklılığını ortaya koyduğunu söyledi.

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino da artık Assange’ın serbest kalması gerektiğini savundu.

İngiltere ve İsveç hükümetleri ise kararın mevcut soruşturmanın gidişatını etkilemeyeceğini açıkladı. CEREN KAYNAK  | LONDRA

 

 

 

Editör HABERİSVEC    Tarih 05 Şubat 2016, 15:19

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com