BÖLÜM: 
Brezilya, Zika’yla mücadele için İsveç’ten Sivrisinek Uzmanı çağırdı

Brezilya, Zika’yla mücadele için İsveç’ten Sivrisinek Uzmanı çağırdı

Brezilya, hamile kadınlara bulaşması sonucunda kusurlu bebekler doğmasına neden olan Zika virüsü ile mücadele etmek için İsveçli Sivrisinek Uzmanı Jan Lundström’den yardım istedi.

Brezilya, Zika virüsünü bulaştıran Aedes cinsi sivrisineklerle mücadele etmek için 200 bin asker mobilize ederken, İsveç’ten de ünlü Sivrisinek Uzmanı Jan Lundström’i yardıma çağırdı. Lundström, Aedes nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda başka uzmanlarla bir strateji ortaya koyacak.

Konuyla ilgili İsveç Radyosu’na konuşan Lundström, “beni çağırmalarının sebebi; büyük ölçekte sivrisinek kontrolü konusunda uzmanım ve sivrisinekleri kontrol altına alan “kısır böcek tekniği”nde de uzmanlardan biriyim” dedi. Lundström, “kısır böcek tekniği”ni ise, “Yüksek sayıda kısır erkek kullanarak üremeyi kesiyorsunuz. Dişi Aedesler bu kısır erkeklerle çiftleşiyor, sonra yumurta bırakıyorlar ama o yumurtalar larvaya dönüşmüyor. Böylece nüfusları kırılıyor.” şeklinde açıkladı.

Brezilya’da 2015 yılında başlayan ve çok hızlı bir şekilde dünyanın diğer ülkelerinde kendisini gösteren Zika virüsü, hamile kadınlara bulaştığında, bebeklerin beyinlerinde hasara sebebiyet veriyor ve baş kısmının tam gelişimini önlüyor. Enfekte olan gebelerde düşük ve ölü doğum da yaşanabiliyor.

Hastalık tablosu oluşan kişilerde en sık görülen belirtileri ateş, döküntü, eklem ve baş ağrıları ile konjuktivit (gözlerin kızarması, sulanması, yanması) olarak sıralanıyor.

Şimdiye kadar ölüme yol açmayan Zika virüsü için şu anda kullanılan bir tedavi ya da aşı da bulunmuyor.

HIZLA YAYILIYOR

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (KLİMUD) rakamlarına göre, Aralık 2015 itibariyle Brezilya’da 440 bin ile 1 milyon 300 bin olası enfekte kişi raporlandı. Virüs, El Salvador, Venezuela, Kolombiya, Surinam, Fransız Guyanası, Honduras, Meksika, Panama ve Martinik’de hızla ilerledi. Araştırmalara göre, ABD’de saptanan tüm enfekte kişilerin ülkeye dışardan geliyor. Riskli bölgelere seyahat öyküsü olan kişilerde 2015 yılının sonlarında İngiltere ve Hollanda’da ve Ocak itibariyle de Danimarka ve İsviçre’de etkenin ülke dışında virüsü alan kişiler olduğu belirlendi. Foto:SR


 

 

 

Editör HABERİSVEC    Tarih 05 Şubat 2016, 14:07

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com