BÖLÜM: 
İsveç’ten sonra Avusturya da mültecileri geri göndereceğini açıkladı

İsveç’ten sonra Avusturya da mültecileri geri göndereceğini açıkladı

İsveç’in 2015 yılında iltica başvurusu yapanların yaklaşık yarısını (60-80 bin arası) sınırdışı etmeye hazırladığını açıklamasının ardından, Avusturya da benzer bir açıklama yaptı.

Avusturya hem iltica yasasını sertleştirdi hem de 2019’a kadar en az 50 bin mülteciyi geri göndereceğini ilan etti.

50 bin kişiyi geri göndereceğini ilan eden hükümet, Bakanlar Kurulu’nun imzasıyla İltica Yasası’nı da sertleştirdi. Birçok ayrıntı içeren yasanın en belirgin özelliği mültecilerin ailelerini artık kolaylıkla yanlarına alamayacakları. Yasaya göre bir mülteci üç yıldan önce geride kalan çocuklarını Avusturya’ya alamayacak. Aile fertlerinin alınabilmesi için de kişinin burada Almanca öğrenmesi ve getirecekleri kişilere bakacak ölçüde resmi bir gelir elde etmesi gerekiyor. Yasanın en dikkat çeken taraflarından biri de mültecilerin her yıl denetleneceği ve geldikleri ülkenin politik durumundaki değişikliklere göre her yıl geri gönderilmek üzere yeniden inceleneceği. Ihsan hakları savunucuları tarafından sert eleştiriler alan yasa, özellikle koalisyon ortağı Avusturya Halk Partisi (ÖVP) tarafından ısrarla savunuluyor. Avusturya hükümeti düzenlediği sert mülteci yasasıyla hem bu sorunun altında tek başına kalkamayacağını vurgulamayı hem de etkili bir mesaj vermeyi hedefliyor.

LEİTNER: AVRUPA’DA MANTIKLI REAKSİYONLARIN HAREKETE GEÇMESİNİ SAĞLADIK

Viyana hükümeti, bürokratik işlemlerin hızlandırılması, sınır dışı anlaşmalarının imzalanması ve iadeler için ek uçak seferleri konulması gibi bir dizi uygulamaya geçerek, ülkedeki sığınmacıların ivedilikle geldikleri ülkelere gönderilmelerinin önünü açacak.

İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner, “Birçok ülke uygulamalarını sertleştiriyor. Biz Avrupa’da mantıklı bir seri reaksiyonunun harekete geçmesini sağladık“ dedi.

Avusturya hükümeti, bu yıl en fazla 37 bin 500 sığınmacı kabul edeceğini açıklamıştı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da 2019’a kadar en az 50 bin sığınmacının ülke dışına çıkarılmasının planlandığı belirtildi.

 

Editör HABERİSVEC    Tarih 02 Şubat 2016, 00:07

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com