BÖLÜM: 
İsveç, dünyada en az yolsuzluk yapılan üçüncü ülke...

İsveç, dünyada en az yolsuzluk yapılan üçüncü ülke...

2015 Uluslararası Yolsuzluk Raporu açıklandı. Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International) tarafından açıklanan Yolsuzluk Algılama Barometresi’nde (CPI) İsveç, en az yolsuzluk yapılan ülkeler arasında Danimarka ve Finlandiya’dan sonra 3. sırada yer aldı. Türkiye ise listede Senegal, Güney Afrika ve Makedonya’dan sonra 66. sırada. Listenin en sonunda ise sırasıyla Somali, Kuzey Kore ve Afganistan bulunuyor.

Yolsuzlukla mücadelede dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Berlin merkezli Uluslararası Şeffaflık Örgütü 1995’ten bu yana her yıl yayınladığı Yolsuzluk Algı Endeksi’nin bu yılki sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.175 ülke arasında yapılan endeks çalışmasına göre, dünyanın en temiz ülkeleri yine kuzey ülkeleri oldu.


Türkiye en büyük düşüş yaşayan ülke oldu

2014 yılında 5 puan düşüşle en büyük düşüşü yaşan ülke olan Türkiye, 2015 sonuçlarında da en çok düşüş yaşayan 5 ülke arasında yer aldı.

2014 yılında Yolsuzluk Algı Endeksi′nde Türkiye ülke sıralamasında 11 sıra birden düşüş yasayarak 53’üncü sıradan 64’üncü sıraya gerilemişti. Bu yıl ise iki basamak daha düşerek 66 sırada yer aldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uluslararası Şeffaflık Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü Anne Koch, 2015 yılında en büyük yaşayan Türkiye, İspanya, Makedonya ve Macaristan’da yaşanan belirgin çürümenin kendilerini endişelendirdiğini belirterek, “yolsuzluğun büyüdüğünü gözlemliyoruz, diğer taraftan sivil toplum ve demokrasi küçülüyor. Yasalar uygulanmıyorsa, sivil toplum ve medya gerçekten özgür değilse yolsuzlukla mücadele edilemez” dedi.


İşte en az yolsuzluk yapılan 12 ülke:

1.   Danimarka

2.   Finlandiya

3.   İsveç

4.   Yeni Zelanda

5.   Hollanda

5.   Norveç

7.   İsviçre

8.   Singapur

9.   Kanada

10. Almanya

10. Lüksemburg

10. İngiltere

 

 

 

Editör HABERİSVEC    Tarih 27 Ocak 2016, 18:04

  

YORUM YAZ
şadi ercan -
yazılan dogru degil şimdilerde türkiyede yolsuzluk en az seviyede yada yok denecek kadar dogrusu bu yazılanları dogru bulmuyorum bu benim düşüncem
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com