BÖLÜM: 
6 yılda 250’den fazla şehir gezdi; Hiç ücret ödemeden uçmak mümkün!

6 yılda 250’den fazla şehir gezdi; Hiç ücret ödemeden uçmak mümkün!

Deniz Pehlivan henüz 26 yaşında ama gezdiği ülke sayısı 53’ü, şehir sayısı da 200’ü aşmış. Üstelik bu seyahatlere öyle dudak uçuklatan meblağlar harcamıyor. ‘birhayalinpesinde.com’ sitesinde uygun fiyatlarla gezmenin yollarını anlatıyor.

Bir Avrupa olmasak da gezme kültürümüzde iyiden iyiye ilerlemeler var. Herhangi bir gruba ya da organizasyona bağlı olmadan gezen insanlara dair haberlere sık rastlar olduk. Bunlar arasında işi gücü bırakıp yola çıkan ve seyahat sırasında geçimini temin edenler olduğu kadar ev ya da arabayı boşverip yatırımı gezmeye yapanlar da büyük yer tutuyor. Biri de var ki kurumsal hayatta kalmaya devam ederek yaptığı seyahatler sonunda gezdiği yerler 53 ülke, 250 şehri geçmiş. Üstelik bahsi geçen kişi henüz 26 yaşında. Ne seyahate yüz binlerce lira ayırıyor ne de beş kuruşsuz yollara atıyor kendini.

Deniz Pehlivan, 20 yaşında başladığı gezme serüvenini ‘Bir Hayalin Peşinde’ adını verdiği internet sitesinde ve sosyal medyada anlatıyor. ‘Şu an kim bilir hangi kıtada hangi ülkede keşfe çıkmıştır’ diye düşünürken kendisini nasıl oluyorsa İstanbul’da yakalıyoruz. Buluşur buluşmaz ilk sorumuz, “Mesaili bir işte çalışmanıza rağmen nasıl oldu da bu kadar kısa sürede bu kadar yer gezdiniz?” oluyor.

Pehlivan, şirketlere danışmanlık yapıyor ve proje bazlı çalıştığı için biri bittiğinde yenisi başlayana kadar epeyce vakti oluyor. O da bu süreyi seyahatle geçiriyor. Kurumsal işlerde çalışan kişilerin bu kadar boş zamanı olmadığının farkında ancak herkes de 6 yılda 53 ülke gezmek durumunda değil.

Avrupa’nın tamamına yakınını gezen Pehlivan, Amerika’dan Hindistan ve Çin’e kadar birçok yerde bulunmuş. İlk seyahati ise 20 yaşında Amerika’ya olmuş. Work and Travel ile ülkeye giden Pehlivan, İngilizce öğrenmek için çıktığı seyahat sırasında hayatının geri kalan kısmını yolculuk yaparak geçireceğini hiç bilmiyormuş. Amerika’dan Türkiye’ye dönmesine kısa bir süre kala Los Angeles’tan Washington ve New York’a kadar bir dizi yolculuk yapınca gezme aşkı düşmüş içine. Sonra iki kez intrrail yapmış ve Avrupa’nın tamamına yakınını görmüş. Bu kadar Avrupa seyahatinden sonra bir şeylerin eksikliğini duymaya başlamış. İçinden bir his o eksikliğin Çin, Hindistan, Filipinler, Kamboçya gibi ülkeleri gezmekle tamamlanacağını söylemiş.

ANILARIMI YAZMIYORUM YOL GÖSTERİYORUM

İçindeki hissi dinleyen Pehlivan, o günden beri doğu-batı demeden geziyor ve son üç aydır da ‘Bir hayalin Peşinde’ sitesinde hem gezilerini anlatıyor hem de merak edenlere bir şehri ucuz ve ayrıntılı gezmenin ipuçlarını veriyor. Sitesindeki başlıklardan bazıları şunlar mesela: ‘Günde 30 dolara Hindistan nasıl gezilir?’, ‘Seyahat ederken en çok yapılan hatalar?’, ‘Kışın gezilecek 10 güzel ülke’, ‘Vizesiz ve ucuz 10 ülke’…

Kendise diğer seyahat bloggerlarından farkını soruyoruz. Türkiye’de seyahat bloggerlığının hâlâ yeterli düzeyde olmadığını ve insanların daha çok anılarını anlatma eğiliminde olduğunu söyleyip, kendisinin ise insanlara yol gösterme noktasındaki eksikliği kapatmak istediğini ifade ediyor. Havaalanından inip şehir merkezine gitmenin bütün yollarının anlatıldığı yabancı bloglara karşın internette Türkçe kaynak bulmanın zorluğuna değinen Pehlivan, “Mesela geçen ağustosta Japonya’ya gittim. Osaka’ya indiğim andan itibaren şehir merkezine otobüsle gidersem kaç dakikada varırım, metroyla gidersem kaç dakikada varırım hepsini yazıyorum.” diyor.

‘birhayalinpesinde.com’ açılalı henüz üç ay olmuş ve Pehlivan sadece altı ülke yazmış olmasına rağmen 30 binden fazla takipçisi var. Pehlivan’a en rahat ve en zor yolculuklarını soruyoruz. Tereddüt etmeden en rahat yolculukları İskandinav ülkeleri başta olmak üzere Avrupa’da yaptığını söylüyor. En zor yolculuk ise Hindistan fakat en büyüleyici seyahatin de yine burası olduğunu anlatıyor.

HİÇ ÜCRET ÖDEMEDEN UÇMAK MÜMKÜN

Deniz Pehlivan’ın yazdıkları arasında ‘ucuza bazen de hiç ücret ödemeden uçmak mümkün’ sözleri dikkatimizi çekiyor ve soruyoruz. Şöyle cevap veriyor: “İki gün önce Katar Havayolları’nın bir kampanyası vardı. 950 TL’ye Seul’e gidiş dönüş bilet. Normal şartlarda bu bilet 2.500 TL’dir. Kampanyalardan haberdar olmak için şirketlere abone olursanız hepsini öğreniyorsunuz. Bir de kredi kartlarının promosyonları var. Bunların kampanya dönemleri olur. O dönemler alışveriş yaparsanız puan kazanır ve uçak bileti alırken kullanılsınız. Geçen yaz Japonya’ya gittiğimde hem kendi biletimi hem arkadaşımın biletini onlarla aldım. Ya da çok önceden almanız gerekecek.

Uygun seyahat için bunları yapın

-Evlerini çok cüzi bazen de ücretsiz olarak açan insanlar var. Couchsurfing ve airbnb gibi sitelerden bunun takibini yapabilirsiniz.

-Otelde kalacaksanız hafta sonları ve pazartesi-cuma günleri daha pahalı olabiliyor. En uygun konaklama salı, çarşamba ve perşembe günleri oluyor. Konaklamanızı bugünlere denk getirmeye bakın.

-Festival ya da etkinlik dönemlerinde konaklama yüzde 30 civarında artar. Özellikle festival için gitmiyorsanız bu vakitlerde seyahate çıkmayın. Ya da birkaç arkadaş yine Couchsurfng’de ev tutun.

-Otellerin son dakika fırsatlarından haberdar eden cep telefonu uygulamaları var. O gün bulunduğunuz şehirdeki otellerin boş kalan odalarını gösteriyor ve yüzde 30 indirimli oluyor.

-Uçak biletlerini çok erkenden alın ve kampanyaları sıkı takip edin.

-Kredi kartlarının yapılan harcama üzerinden seyahat puanı kazandıran kampanyalarını takip edin ve belli destinasyonlara ücretsiz uçak bileti kazanın.

-Aceleniz yoksa seyahat tarihini ve saatini esnek tutun.

-Şirketlerin arama motorlarını kontrol ederken bazen gidiş-geliş seçerseniz, size en pahalı biletleri getirebiliyorlar. Ancak tek tek bilet almak isterseniz bu çok daha ucuza gelebiliyor.

-Yemekleri konakladığın yerde pişir.

-Yanına sandviç al, parklarda piknik yap.

-Ülkeden ayrılmadan önce mutlaka yolluk hazırla.

-Yerel öğrencilerden ve taksicilerden restoran önerisi al.

ZEYNEP KILIÇ

 

 

Editör HABERİSVEC    Tarih 24 Ocak 2016, 12:29

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Kültür / Sanat HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com