BÖLÜM: 
Büyükelçilikten yeni ehliyet ile ilgili duyuru

Büyükelçilikten yeni ehliyet ile ilgili duyuru

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği yeni sürücü belgeleri ile ilgili bir duyuru yayınladı.
İşte o duyuru:

“İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınan yazıda, ülkemizin kabul ettiği Karayolu Trafiği Konvansiyonu ile bu Konvansiyonu tamamlayıcı Avrupa Anlaşması hükümleri kapsamında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle; sürücü belgesi sınıflarının, geçerlilik sürelerinin, sürücü belgesi alacaklarda aranacak yaş, deneyim ve hükümlülük şartlarının yeniden belirlendiği ve yeni sürücü belgelerinin 01/01/2016 tarihinden itibaren düzenlenmekte olduğu belirtilmektedir.

Yapılan değişiklikler kapsamında, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren eski tip sürücü belgesi düzenlenmeyecektir. 31 Aralık 2020 tarihine kadar değiştirilmeyen eski tip sürücü belgeleri geçersiz sayılacaktır.

Sürücü belgesi yurt dışı adresine gönderilemeyeceğinden, başvurularda yurt dışı adresi kabul edilmeyecektir. Eski tip sürücü belgelerinin değiştirilmesi için yurtdışındaki temsilciliklerimiz işlem yapamayacaktır.

Yabancı sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesine dönüştürülmesi taleplerinin doğrudan trafik tescil birimlerine yapılması gerektiğinden, dış temsilciliklerimiz bu tür başvuruları kabul edemeyecektir.

Emniyet Genel Müdürlüğünce, sürücü belgesi sahiplerinin işlerini kolaylaştırmak amacıyla online randevu sistemi hizmete açılmıştır. Vatandaşlarımız, Emniyet Genel Müdürlüğüne ait (www.surucurandevu.egm.gov.tr) internet adresinden online randevu aldıktan sonra, il/ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. Başvuru ile ilgili tüm bilgilere söz konusu web sayfasından ulaşılması mümkündür.”

 

 

Editör HABERİSVEC    Tarih 17 Ocak 2016, 17:11

  

YORUM YAZ
Güleyhan Coşkun -
Yeni ehliyet İsveçte geçerli mi ?
Vedat tunc -
Yane şimdi başvursak olurmu
Harun arslan -
Peki bu yeni ehliyet yurt dışındada geçecekmi
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com