BÖLÜM: 
Dünya, İstanbul’daki saldırıyı kınadı

Dünya, İstanbul’daki saldırıyı kınadı

Dünyadan Sultanahmet’teki saldırı için dayanışma ve taziye mesajları geliyor. AB ”terörle mücadelesinde Türkiye’nin yanındayız” derken, Almanya Başbakanı Merkel ”Uluslarası terör insanlık dışı yüzünü Ankara’da ve Paris’te göstermişti. Şimdi de İstanbul’da göstermeye devam ediyor.” dedi.

AB

Avrupa Birliği Dış Politika Şefi Federica Mogherini, terörle mücadelesinde Türkiye’nin yanındayız dedi. İstanbul Sultanahmet’te 10 kişinin ölümü ve 15 kişinin yaralanmasına neden olan patlamanın ardından bir açıklama yapan Mogherini, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin "aşırı uçların şiddetine karşı çabalarını artırması" gerektiğini vurguladı. Mogherini, AB ve Türkiye’nin Kasım ayındaki görüşmelerinde bu yöndeki çalışmaların öncelikli olarak belirlendiğine dikkat çekti.

NATO

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İstanbul’un turistik bölgesinde düzenlenen gaddarca terör saldırısını şiddetle kınadı. NATO-Ukrayna Komisyonu toplantısının ardından açıklama yapan Stoltenberg, saldırıda ölenlerin ailelerine en derin başsağlığı dileklerini iletti. Yaralananların, Türk halkının ve saldırıdan etkilenen tüm ülkelerin acısını da paylaştığını ifade etti. Stoltenberg, "Bu tür saldırılar hiçbir şekilde meşru gösterilemez. Tüm NATO müttefikleri, terörün her çeşidine karşı savaşta birlik halindedir." dedi.

Almanya

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İstanbul’da yaşanan terör saldırısında ölenler arasında Almanların da olduğunu söyledi. Ölenler ve yaralanlar arasında Alman vatandaşlarının da olduğunu söyleyen Merkel, saldırgan hakkında kesin bilgileri olmadığını ifade etti. Alman Dışişleri Bakanlığı’nda kriz masası oluşturulduğu bilgisini veren Merkel, “Ölenlerin acısını paylaşıyoruz. Zor günde ailelerin yanındayız. Birazdan Türk Başbakan Ahmet Davutoğlu ile telefonlaşıp bilgi alacağım. Hızlı şekilde yardım koordinasyonu sağlayacağız. Uluslarası terör insanlık dışı yüzünü Ankara’da ve Paris’te göstermişti. Şimdi de İstanbul’da göstermeye devam ediyor. Teröre karşı işbirliği göstermeliyiz“ dedi.

İtalya

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Sultanahmet´teki terör saldırısını "korkunç" olarak nitelerken, İtalya hükümetinin ve halkının, Türk halkıyla dayanışma içinde olduğu mesajını verdi. İtalya Dışişleri Bakanlığı ise, saldırı bölgesine gitmemeleri konusunda vatandaşlarını uyardı.

Yunanistan

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, İstanbul’da meydana gelen canlı patlamayı şiddetle kınadığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı taziye mesajında şu ifadeleri kullandı: "Bugün sabah İstanbul’da meydana gelen menfur canlı bombalı terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Türk halkına dayanışma mesajlarımızı iletiyor, hayatını kaybedenlerin yakınlarına içten başsağlığı ve yaralananlara da acil şifalar diliyoruz."

Belçika

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, Sultanahmet’teki patlamada hayatını kaybedenlerin aileleri ve dostlarının acılarını paylaştığını belirtti. Patlamadan birkaç saat sonra Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinden İstanbul’da bulunan Belçikalılara yönelik tavsiye mesajı yayınlandı. Patlamanın yaşandığı bölgeye yakın olanlara yönelik mesajda, güvenlik güçlerinin talimatlarına uyulması istendi.

İspanya

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Sultanahmet patlamasında hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türk halkına taziye mesajı gönderdi. Twitter hesabından açıklama yapan Rajoy, "İstanbul’dan gelen bilgileri dikkatle takip ediyorum. Türk halkına ve kurbanların ailelerine taziyelerimi sunuyorum." dedi. Madrid Belediye Başkanı Manuela Carmena da Twitter hesabından, "İstanbul’daki olayı takip ediyorum. Kurbanların ailelerine ve Türk halkına benim ve tüm Madridlilerin derin taziyelerini sunuyorum." ifadelerini kullandı. Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau da "Gerçekleşen korkunç saldırı karşısında İstanbul şehriyle birlikteyiz." açıklamasını yaptı.

Editör HABERİSVEC    Tarih 12 Ocak 2016, 15:35

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com