BÖLÜM: 
Sıla yolu kolaylaşıyor, tüm Avrupa’ya tek vinyet geliyor

Sıla yolu kolaylaşıyor, tüm Avrupa’ya tek vinyet geliyor

Avrupa’da her ülkenin otoyol kullanım ücretini farklı hesaplaması kargaşaya neden oluyor. AB, bu sorunu merkezi bir vinyet sistemi ile çözecek.

Sıla yolunda her ülkede ayrı bir vinyet alınmasının sonuna geliniyor. Avrupa Birliği bütün AB ülkelerinde geçerli olacak ortak bir vinyet hazırlıyor. Avrupa’da her ülkenin otoyol kullanım ücretini farklı hesaplaması kargaşaya neden oluyor. AB, bu sorunu merkezi bir vinyet sistemi ile çözecek.

Turizmavrupa.com adresinde yayınlanan bir habere göre Almanya da ikna edilirse bütün AB ülkelerinde geçerli olacak ortak bir sistem yakında yürürlüğe girebilir. Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan yolculuk yapanlar iyi bilirler, hemen hemen her ülkede otoyollar ücretli ve her ülkenin ayrı bir ödeme sistemi var.

Örneğin Almanya’dan hareket eden bir sürücünün ücret ödemesi gereken ülkelere bir göz atalım: Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan. Bazı ülkelerde ödeme gişeleri var (Türkiye’de olduğu gibi), kaç kilometre gittiyseniz o kadar ödüyorsunuz. Bir de 10 günlük, aylık veya yıllık vinyet alınması gereken ülkeler var. Bunlarda kaç kilometre gittiğinizin bir önemi yok. Otoyolu sadece 1 kilometre bile kullansanız vinyet pulunu satın alıp aracın camına yapıştırmanız gerekiyor (Örneğin Avusturya). Yani sürücüler açısından son derece karışık bir durum söz konusu.

Avrupa Birliği buna bir son vermek istiyor. Alman Welt Gazetesi’ne konuşan AB’nin Ulaşımdan sorumlu bakanı Violeta Bulc, Avrupa Birliği ülkelerini kapsayan merkezi bir otoyol ödeme sitemi için hazırlık yaptıklarını bildirdi. Geride bırakılan kilometre başına ödemeyi öngören sistemi kabul etmesi için Almanya’yı ikna etmeye çalışan AB’ye göre bu sistem çok yakında hayata geçebilir.

Editör Ajanslar    Tarih 10 Ocak 2016, 21:29

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com