BÖLÜM: 
Üç yıl çalışan 1000 Euro’ya askerlik yapmış sayılacak

Üç yıl çalışan 1000 Euro’ya askerlik yapmış sayılacak

Torba yasa tasarısının ilk maddesi olarak Aralık ayı sonunda meclise gönderilen Dövizle Askerlik Yasası’nda yapılan değişiklik TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Yeni düzenlemeyle 39 yaş üzeri ve şu anda cezalı pozisyondaki vatandaşlar da dahil olmak üzere 1000 Euro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar.

Yılbaşı öncesi meclise gönderilen tasarıda sadece yurtdışında doğup büyüyenleri kapsayan 1000 Euro’ya askerlik yasası komisyonda kabul edilen şekliyle yasalaştığı takdirde 575 bin kişiyi kapsaması bekleniyor.

Yasa tasarısını Almanya kökenli İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu duyururken yine Avrupa teşkilatlanmalarında çalışmış olan Metin Külünk de bir önceki akşam bir kağıda el yazısı ile yazdığı notu sosyal medyadan paylaştı.

Notta ’10 yıllık süreyi çok bulmuştunuz, 5 yıla indirmek için pozitif noktadayız’ ifadelerine yer vermişti. Ancak yasa tasarısı 3 yıl şeklinde kabul edildi.

Komisyonda kabul edilen yasa maddesi şöyle:

Oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az üç yıl sre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunan bu Kanun ile 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa tabi yükümlüler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığı ile askerlik şubelerine başvurmaları ve 1000 Euro veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını defaten ödemeleri halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.

Editör HABERİSVEC    Tarih 07 Ocak 2016, 13:44

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com