BÖLÜM: 
Neleri geride bırakmalı? Neleri yanımızda götürmeli?

Neleri geride bırakmalı? Neleri yanımızda götürmeli?

Bir koca yılı daha geride bırakıyoruz. Yıllar çok hızlı geçiyor ve sanki biz zamana yetişemiyoruz. Nedense bazen zamanın hep bir adım önde gittiğini düşünüyorum. Düşünün, yarın koskoca 2015 yılını geride bırakıp 2016’ya gireceğiz. Bazı yıllar 365 günden bir gün fazla sürse de hemen hemen hepsi aynı sürede bitiyor.

Fakat geriye dönüp baktığınızda bazı yılların diğerlerinden çok daha önemli bir yeri oluyor hayatınızda. Yaşamınıza baktığınızda hayatınızı değiştiren, doğru veya yanlış olsa da önemli kararlar verdiğiniz yıllar. İşte o yıllar yaşamımızın mihenk taşları oluyor.

Bu ayrıcalıklı yıllar yaşamınız boyunca unutamayacağınız zamanlar olarak yerini alıyor. Her yeni yıl beni hep heyecanlandırmıştır, bu yıl acaba yeni olarak ne yapabilirim diye. Yeni yılı yeni bir başlangıç olarak gören herkeste de bu düşünce vardır. Zaman geçtikçe, yaşlar ilerledikçe bu yeni ben düşüncesi de bazen ‘yerini yenisi eskisini aratmasın’ düşüncesine bırakabiliyor. Bu yazımda size sağlıklı yaşam doktorunuz olarak yenisinin eskisini aratmamasını sağlayacak önerilerde bulunacağım.

Eski alışkanlıklarınızın yerini bunlarla doldurun

* Sabah erken kalkmaya başlayın. Unutmayın, erken kalkan çok yol alır. Özellikle tatil günlerinde erken kalkın ki kendiniz için yapmayı düşündüğünüz birçok işe zaman kalsın.

* Her sabah güne güzel bir kahvaltı ile başlayın. O zaman gündüz daha çok acıkır, akşam da daha az yemekle doyarsınız ve rahat uyursunuz.

* Oturduğunuz yerden kaldırın ve bedeninize nefes aldırın.

* Şekerli besinler yerine kalori değeri yüksek badem, fındık ve ceviz tüketin. Çünkü şeker ihtiyacı kalori ihtiyacıdır. Bu ihtiyacı tarçınlı su, meyve veya tatlandırıcı kesemez.

* Yeni yıl için yeni hedefler koyun ve bunları bir yere kaydedin, birçoğunu başaracağınıza emin olun çünkü siz şampiyon bir gen taşıyorsunuz.

* Yeni yılda sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirip, hayata daha pozitif bağlanın.

Geçen yılda bırakmanız gerekenler

* Çok klasik olacak fakat eğer sigara içiyorsanız, eski yılda bırakmanızı öneririm. Yeni yıl her zaman bu tür kararları vermek için mükemmel bir zamandır.

* Tembellik yapıyor ve masa başından, TV başından, bilgisayar başından kalkmıyorsanız bu tembellik alışkanlığınızı da eski yılda bırakmanızı isteyeceğim.

* Fast food gibi kötü beslenme alışkanlığınız varsa bunu da eski yılda bırakın.

* Çok fazla şeker ve hamur tüketiyorsanız, sağlığınız için bu alışkanlığınız eski yılda kalsın.

* Çok karamsarsanız, benden adam olmaz diyorsanız, unutmayın dünyaya gelirken milyonlarca rakibini geride bırakmış bir geni taşıyorsunuz. Karamsarlığı da eski yılda bırakın. Dr. Fevzi Özgönül

 

 

Editör HABERİSVEC    Tarih 01 Ocak 2016, 18:39

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?






 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com