BÖLÜM: 
2015 yılında bir milyon mülteci Avrupa’ya sığındı

2015 yılında bir milyon mülteci Avrupa’ya sığındı

2015 yılının Ocak ayından bu yana savaşlardan ve ekonomik krizden dolayı ülkelerini terk eden bir milyon mülteci Avrupa topraklarına sığındı.

Birleşmiş Milletler Mülteci Dairesi ve Uluslararası Mülteci Derneği’nin açıklamış olduğu verilere göre 2015 yılının başından bugüne kadar bir milyon mültecinin Avrupa’ya sığındığı belirtildi. Ülkelerini terk eden mültecilerin en yoğun olarak Türkiye üzerinden, Yunanistan ve Bulgaristan topraklarından Avrupa’ya giriş yaptıkları da bildirildi.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra en yoğun göç dalgası

Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Mülteci Derneği’nin verdiği verilere göre 2015 yılında Avrupa topraklarına yaşanan bu göç dalgasının, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra en yüksek rakam olduğu bildirildi. 2014 yılında, 219 binden fazla mültecinin geldiği Avrupa’ya, 2015 yılında ise 5 katı bir artışın olması da dikkat çekti. Gelen bir milyon mültecinin yarısının Suriye vatandaşı, %20’nin Afganistan ve %7’nin Irak vatandaşı olduğu açıklandı. 

4 bin kişi hayatını kaybetti

Avrupa topraklarına varmak için çıktıkları zorlu yolculukta hayatını kaybedenlerin sayısı da oldukça fazla. Türkiye ve Yunanistan toprakları üzerinden başta Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkelere sığınmak isteyen mültecilerden, denizde boğulan veya olumsuz yaşam koşullarına dayanamayıp yaşamını yitirenlerin sayısı 4 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

"Durumun böyle olması çok üzücü"

Avrupa’ya sığınan mülteciler hakkında açıklamalarda bulunan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Adrian Edwards, insanların genelde savaş ve ekonomik nedenlerden dolayı ülkelerini terk ettiklerini, Avrupa’ya yapılan bu toplu göçün dünyadaki üzücü durumu gözler önüne serdiğini söyledi. Edwards ayrıca, "Son beş yılda, çok sayıda insanın evlerini terk etmesine yol açacak büyük çatışmalar yaşandı. O bölgelerdeki durum hala da devam ediyor ve daha çok insanın yaşadığı yerleri terk etmesine yol açıyor" diyerek savaşların yaşandığı ülkelerde bir an önce istikrarın sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

Editör HABERİSVEC    Tarih 26 Aralık 2015, 14:37

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com