BÖLÜM: 
İsveç, dünya barışını kadınlarla sağlayacak

İsveç, dünya barışını kadınlarla sağlayacak

İsveç hükümeti, uluslararası barış süreçlerinde İsveçli kadınların sayısını artırmak ve sürdürülebilir barışın tesisinde İsveç’in katkı yeteneğini güçlendirmek için İsveç Kadın Arabulucular Ağı kurdu. Bu inisiyatif diğer uluslararası kadın arabulucular networku ile de koordineli çalışacak, bilgi ve tecrübe alış-verişinde bulunacak.

İsveç Kadın Arabulucular Ağı’nın etkinliğini artırmak amacıyla bu yönde faaliyetler yürüten Folke Bernadotte Akademi’nin organizatörlüğünde İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Stockholm’de “barış süreçlerinde kadınların rolü” konulu uluslararası üst düzey bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

İki gün süren toplantıda, çeşitli ülkelerden gelen dünyanın en ünlü kadın barış arabulucuları, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) temsilcilerinin yanı sıra, STK ve çeşitli ülkelerin hükümet temsilcileri kadınların barış süreçlerinde ve arabuluculuktaki rolünü tartıştı.

Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Margot Wallström, BM Güvenlik Konseyi’nin 15 yıl önce aldığı karara rağmen, kadınların hala uluslararası arabuluculuk ve resmi barış süreçlerinde çok küçük oranda temsil edildiğini söyledi. Wallström, “örneğin geçtiğimiz ay Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Suriye’de yaşananların konuşulduğu toplantıda 18 erkeğe karşın ve sadece bir kadın vardı” dedi.

“KADINLARIN DAHİL EDİLDİĞİ MÜZAKERELER BARIŞ OLASILIĞINI ARTIRIYOR”

1992 ve 2011 yılları arasında müzakere masasına oturan kadınların oranının yüzde 10’nun altında olduğunu ve barış antlaşması imzalayanların oranının ise sadece yüzde 4 olduğunun altını çizen Margot Wallström, “ancak araştırmalar kadınların dahil edildiği müzakerelerin barış ile sonuçlanması olasılığını arttırdığını ortaya koyuyor.

Son 20 yılın istatistikleri açıkça bir değişime ihtiyaç olduğunu gösteriyor. İsveç Kadın Arabulucular Ağı buna büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

“HER GÜN 42 BİN 500 KİŞİ EVLERİNİ TERK EDİYOR”

Dünyanın kritik bir süreçten geçtiğinin altını çizen Wallström, geçtiğimiz yıl dünyanın 40 bölgesinde silahlı çatışmaların, savaşların yaşandığını belirterek, bu çatışma ortamından ve zulümlerden bir günde ortalama 42 bin 500 kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını kaydetti.

İsveçli Bakan sözlerini şöyle sürdürdü: “BM’ye göre, Bunların topraklarına geri dönmesi ortalama 17 yıl alıyor. Bu, bir çok kişinin ömür boyu evlerinden ayrı kaldığı anlamına geliyor. Suriye ve Libya’daki savaşlar, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, en büyük mülteci hareketine sebebiyet vermiştir.” 


“GÖREVİN FOLKE BERNADOTTE ACADEMY’E VERİLMESİNİN SEMBOLİK ANLAMI VAR”

İsveç Kadın Arabulucular Ağı’nın kurulması görevinin Folke Bernadotte Academy’e verilmesinin sembolik bir anlamının olduğunu da belirten Wallström, İsveçli diplomat Folke Bernadotte’nin 1948 yılında BM tarafından İsrail ve Filistin çatışmasında arabuluculuk yapmak üzere atanan ilk hakem olduğunu söyledi.

Dünya genelinde yapılan barış antlaşmaların neredeyse yarısının ilk beş yıl içerisinde bozulduğunu altını çizen Wallström, sorunların karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüme ulaştırabilmesi ve sürdürülebilir barış için kadın arabuluculara daha çok ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Wallström, “kadınlar her düzeyde, tüm karar süreçlerine katılmalı, öncelikleri ve kaynakların tahsisi konusunda aktif olmalılar. Seyahat ettiğimi her yerde çok cesur kadınların barışın tesisi için çalıştıklarına şahit oluyorum. Ancak bu kadınlar genellikle resmi barış müzakerelerine dahil edilmiyorlar. Bu değişmeli ve ben bunun için elimden geleni yapmaya söz veriyorum. Resmi görüşmelerim başlamadan önce, dünya genelinde yapacağım ziyaretler öncesi hep kadın örgütleri ile buluşmaya devam edeceğim. Kadınların sosyal, politik ve ekonomik olarak güçlenmesini teşvik etmeye ve kadın erkek arasındaki eşitsizliği gidermek için mücadele etmeye kararlıyız” dedi.


 

 

Editör Menaf Alıcı    Tarih 24 Aralık 2015, 17:11

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com