BÖLÜM: 
Avrupalı Türkler de “çeyiz yardımı” alabilecek!

Avrupalı Türkler de “çeyiz yardımı” alabilecek!

Yapılan düzenleme ile dünya evine girecek gençler için getirilen ’Çeyiz hesabı’ uygulamasından, yurt dışında yaşayan Türkler de yararlanabilecek.

’Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik’, 4 ay sonra yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı.

Düzenlemenin, hem Türkiye’de oldukça düşük düzeylerdeki bireysel tasarrufu desteklemesi, hem devlet katkısı uygulanması, hem de özel korunan tasarruf olması bakımından avantajları bulunduğu bildirildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, yönetmelikte sadece Türkiye’de yaşayan vatandaşların değil aynı zamanda yurt dışında yaşayan Türklerin de ’Çeyiz hesabı’ndan faydalanmasına yönelik düzenlemeler bulunuyor.

27 YAŞ SINIRI

İkamet şartı olmadığı için yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının da çeyiz yardımı alabilmesini sağlayan uygulama, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapanları kapsıyor.

HESABIN TÜRKİYE’DE AÇILMASI ZORUNLU

Uygulamadan faydalanmak isteyen Avrupalı Türklerin sistemde bir ’Çeyiz hesabı’ açması gerekiyor. Sisteme dahil olmak için hesabın Türkiye’de kurulu mevduat ya da katılım bankalarında açtırılması zorunlu. Bu hesabın mutlaka Türk bankalarının yurt içi şubelerinde açılması şartı aranıyor. Yurt dışında yaşayan vatandaşın, Türkiye’de kurulu bankalardan birinin bu ülkedeki şubesinde hesap açtırması kabul edilmeyecek.

’ÇEYİZ HESABI’NDA 3 YIL KALMA ŞARTI

’Çeyiz hesabı’nın yalnızca Türk lirası cinsinden olması istenen uygulamada, bankada hesap açtırmak yetmiyor, aynı zamanda bu sistemde asgari 3 yıl kalmak gerekiyor.

Hesaba yatırılması gereken miktar kişinin isteğine bağlı olacak, ancak hesapta ne kadar fazla birikim sağlanırsa devlet yardımı o kadar yüksek olacak.

 Bu çerçevede 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapan ve daha önce ’Çeyiz Hesabı’ açtıranların devletin çeyiz yardımından faydalanma hakkı olacak. Bu durumdaki kişilerin çeyiz hesaplarına, evliliklerini müteakip ilgili bankaya başvurmaları halinde devlet katkısı ödenecek.

 

 

Editör Ajanslar    Tarih 19 Aralık 2015, 11:57

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com