BÖLÜM: 
Dövizli askerliğe “6 bin Euro” ödeyen gurbetçi parasını geri alabilecek mi?

Dövizli askerliğe “6 bin Euro” ödeyen gurbetçi parasını geri alabilecek mi?

Bedelli askerlikle ilgili gelişmeleri yakından takip eden binlerce Avrupalı Türk, AKP hükümetinin “askerlik bedelini 6.000 Euro’dan 1.000 Euro’ya indiriyoruz” müjdesine tam anlamıyla sevinemedi.

Dövizli askerlik bedelinin 1000 Euro’ya düşürülmesi genel olarak Avrupalı Türkler arasında memnuniyetle karşılandı ancak kafalarda birçok soru işareti uyandırdı. Sistemin “çok karışık” olduğunu belirten ve 5-6 bin Euro’yu ödeyen veya ödeme aşamasında olan birçok Avrupalı Türk paralarının iade edilip edilmeyeceğini sorguluyor, edilmediği takdirde vatandaşlara yönelik büyük ayrımcılık ve haksızlık olacağına inanıyor. Kimileri haklarını mahkemede aramayı planlıyor.

Özel bir bankada çalışan Erkan Özdemir (Belçika) bedelli askerlik için 5 bin Euro’nun 1200 Euro’sunu ödeyenler arasında bulunuyor. Özdemir bundan sonra sürecin nasıl işleyeceğine yönelik kendisine bilgi verilmesini istiyor. Kafasının karışık olduğunu belirten Özdemir, “Hükümet güzel bir şey yaptı, iyi oldu. 5-6 bin Euro ödeyenlerin parası iade edilecek mi? Geride kalan soruların da cevaplandırılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Belçika’da mühendis olarak hayatını sürdüren Hakan Çeliköz ise “Dört senede dört defa bedelli askerlik aynı hükümet tarafından değiştirildi, bu da tutarsızlıktır.” şeklinde tepki gösteriyor.

“Bedelli askerliği 5.200’den 10.000’e çıkaran daha sonra 6.000’e indiren ve şimdi 1.000’e düşüren aynı hükümet. Avrupa’da yaşayan gençlerin büyük miktarlar ödeyecek durumda olmadığını söyleyen Çeliköz, “Yıllar evvel askerlik 500 bin Belçika Frankı’ydı. 340 bin’e düşürülmüştü. O zaman mahkemeye verenler kazandı devletten farkı yıllar sonra aldılar.” dedi.

“VATAN MİLLET MESELESİ UCUZLATILDI”

Avrupa’da yaşayan Avrupalı Türkler için bedelli askerliğin tamamen iptal edilmesini istiyenler de var. Gerekçe olarak “vatan millet meselenin ucuzlatıldığı, kalitesinin düşürüldüğü” öne sürüyorlar. Belçika’da mimar olan Mehmet Bayrak konuya yönelik endişelerini ve tepkisini şöyle dile getirdi : “Daha önce 30 bin Lira’ydı, düşürdüler 18 bin lira ödeyerek askerlikten kurtulabilirsiniz dediler. Ancak meseleyi ucuzlattılar. Meşruiyeti yok oluyor. Aradaki farkı alabilecek miyiz? Paramızın iadesi yapılacak mı? Bu bariz bir şekilde vatandaşlara yönelik ayrımcılık, eşit davranmamak anlamına geliyor. Bireysel olarak haklarımı araştırmayı planlıyorum. Vatan millet meselesinin kalitesini iyice düşürdüler, ucuzlattılar. Miktarın devamlı düşmesi hoş değil. Ya tamamen iptal etsinler ya da paradan puldan bahsetmesinler. Olayı farklı bir mecraya kaydırdılar.” şeklinde konuştu.

Belçika’nın Gent şehrinde dönerci dükkanı işleten Metin Mola ise “5 binlik mağdurlardanız” ifadesini kullandı ve ekledi: “5 bini ödedim çünkü yaşım tutmuyordu. 5 binlik mağdurlardanız. Çok sevindim 1000 Euro’ya düşürüldüğüne çünkü yeğenler ve kardeşler var. Diğer gençler için sevindim. Benim durumum iyi farketmiyor. Durumu olmayanlar için büyük haksızlık.”

DAHA ÖNCEDEN BORÇLANANLARA İNDİRİM YOK

Kimi Avrupalı Türkler bedelli askerliği ödemek için kemer sıkmak durumunda. Belçika’da gazetecilik yapan Cafer Yıldırımer borç paralar ile zar zor askerlik bedelini ödemeye çalıştığını belirtti: “Bedelli askerlik, 2011 yılında hiç beklenmedik bir anda 10 bin Euro’ya yükseltildi. İki yıl aradan sonra 6 bin Euro’ya düşürüldü. Şimdi ise bin Euro’ya düşürülecek. 10 bin Euro’ya yükseleceği söylendiğinde, bedelliyi 5 bin 200 Euro’yla kurtarmak üzere binlerce Türkiye vatandaşı gibi soluğu gece yarısı Brüksel konsolosluğunda aldım. Çevremden emanet aldığım bin 200 Euro’yu yatırdım ve geriye 4 bin Euro kaldı. Açıkcası bedelli şimdi bin Euro’ya düşürülecek fakat o 4 bin Euro’yu ödemeli miyim yoksa ödemekten muaf mı olacağım hiç bilmiyorum. Çünkü işin bu kısmı pek net değil. Şayet bin Euro’ya düştükten benden o 4 bin Euro talep edilirse, çok büyük bir adaletsizlik olur diye düşünüyorum.”

Avrupa’daki ekonomik kriz Avrupalı Türklerin ekonomik durumunu oldukça zorluyor. 38 yaş kritik bir aşama olarak görülüyor. Bedelli askerlik meselesi birçok Avrupalı Türk gencinin iş ve özel hayatını olumsuz etkiliyor.

Editör Ajanslar    Tarih 14 Aralık 2015, 17:13

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com