BÖLÜM: 
Azize Lucia günü ve safran

Azize Lucia günü ve safran

İlkokula giden iki kızım, dört yıldır Stockholm’de bir hentbol kulübünde oynuyor.

Her yıl bu mevsimde, kulübe ekonomik destek sağlamları için hocaları tarafından kendilerine verilen bir miktar safranı satmaları isteniyor.

Geçenlerde kapımıza, komşunun ortaokula giden kızı da elinde safranla gelince, anladım ki bu sadece hentbol kulübünün uygulaması değilmiş. Bir çok okul, spor ve müzik kulüpleri de aktivitelerine destek için bu mevsimde öğrencilerine safran sattırıyor.

Niye başka bir şey değil de safran?...

Doğrusu merak ediyordum...

Geçtiğimiz günlerde küçük kızım okulda kutlayacakları Azize Lucia Günü etkinliği için uzun beyaz elbise almamızı isteyince, yine meraktan Lucia’nın hikayesi hakkında biraz detaylı okumalar yaptım.

İsveç’te her yıl, en uzun gecenin yaşandığı 13 Aralık’ta kutlanan bu güne özel safranlı çörekler hazırlandığını okuyunca, safranın satılış sebebini de öğrenmiş oldum.

Arz talep meselesi yani…

Türkiye’de de Safranbolu’da yetişen bu baharat dünyanın en pahalı baharatı özelliğini taşıyor. İspanya, Fransa, İtalya, İran, Hindistan, Fas ve Yunanistan’da da ekimi yapılan safranın en kalitelisi İran ve Türkiye’de üretiliyor.

Gramı 200 kronu buluyor.

İyi de, niye safranlı çörekler?...

Safran depresyona çok iyi geliyor. İnsanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren beyindeki serotonin düzeyini etkilediği için depresyon tedavisinde kullanılıyor.

İsveç’te de insanlar en çok ruhi bozuklukları, günlerin en kısa olduğu bu mevsimde yaşıyor. İşte bu sebeple bu karanlık gecelerde ruh sağlıklarını korumak için bu bitkiyi bu şekilde çokça tüketiyorlar.

Peki Azize Lucia (Saint-Sankta-Santa Lucia) Günü nedir?

Bugünle ilgili bir kaç dilde onlarca sayfa kaynak karıştırdım. Şunu gördüm; hiç bir hikaye bir diğerini tutmuyor. Çok değişik efsaneler anlatılıyor. Kaynakların hemfikir olduğu belki de tek şey, 4. yüzyılda Sicilya’da yaşayan Lucia’nın İtalyan oluşu. Bununla birlikte genelde iki üç efsane öne çıkarılıyor.

İtalya kaynaklı efsanelere göre ailesi, çok güzel olan Lucia isimli kızlarını Hıristiyan olmayan, pagan biriyle evlendirmek ister. Ancak Lucia kendisini tanrıya ve fakir halka hizmete adadığından evlenmek istemez. Ve bunda ısrar ettiği için gözleri oyulur, yakma da dahil çeşitli işkencelere tabi tutulur, ama o her seferinde mucizevi bir şekilde eski sağlığına kavuşur. En sonunda yapılan bir Hristiyan töreninde hançerle öldürülür.

Bir diğer güçlü söyleme göre Lucia, dönemin iktidarı tarafından zulme uğrayan fakir Hristiyanlara korkusuzca yardım ederken, Hristiyan karşıtı askerler tarafından yakalanarak ateşte atılır. Ama ateş Lucia’yı yakmaz, bunun üzerine askerler onu boğazını keserek öldürür. Lucia boğazı kesik olduğu halde hala konuşmaya devam eder, Hristiyan halkına yardım etmekten asla vazgeçmeyeceğini söyler. Bir müddet sonra da toplanan kalabalığın gözü önünde göğe yükselir. Bu olaydan sonra Hristiyanlar azize olduğuna kanaat getirdikleri Lucia’nın, fakir ve zulme uğrayan inananlara, görünmeden yardım etmeye devam ettiğine inanır.

Lucia Günü, İtalya ve Danimarka’da hala dini bir gün olarak kutlanılıyor. İsveç ve Norveç’te başta dini olsa da şimdilerde ise daha çok seküler bir etkinlik hali aldı.

18. yüzyıldan bu yana İsveç’te okullarda, iş yerlerinde kutlanılıyor. Melekleri temsil eden beyaz uzun elbiseler giyinmiş kızlar ve çocuklar, başında yanan mumlardan oluşan taç giyerek temsil edilen liderleri Lucia ile birlikte koro halinde bu güne özel ilahiler ve şarkılar söylerler. Ve yine bu güne özel olan safranlı Lucia çöreği yerler ve ikramlarda bulunurlar.

Lucia’nın mumları kafasında taşımasının sebebi ise “insanlara yardım ederken, iki elini de kullanabilmesi içindir” şeklinde izah ediliyor.

Işık anlamına gelen Lucia’yla Noel kutlamalarına kapı aralayan İsveçliler, evlerinde mumlar yakarak, bahçe ve sokaklarını ışıklandırarak yılın en karanlık ayının kasvetini dağıtıyor. Menaf Alıcı - 15 Aralık 2014

Foto: SR - 2015 yılının Lucia’sı Tilda Averin

Editör Menaf Alıcı    Tarih 13 Aralık 2015, 17:05

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com