BÖLÜM: 
Yeni ‘parmak izli’ pasaportlar geliyor

Yeni ‘parmak izli’ pasaportlar geliyor

Avrupa Birliği’ne vizesiz seyahat için Mart 2016’dan itibaren parmak izi içeren pasaportların basımına başlanacak. Pasaportlar gibi kimlik kartları da çipli hale getirilecek ve küçülecek.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır’ın Brüksel’de AB Komisyonu’nda başta Genişlemeden Sorumlu Yüksek Komiser Johannes Hahn olmak üzere birçok komiserle yaptığı görüşmede, Türkiye’ye Ekim 2016’dan itibaren Schengen vizesi muafiyeti getirilmesi planı önemli yer tuttu. Bozkır’ın Brüksel temaslarına, pasaportlardan da sorumlu Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Mehmet Samsar’ın katılması dikkat çekti. Türk heyeti, vize muafiyeti için şartlardan biri olan parmak izini de içeren yeni biyometrik pasaportlarla ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgi sunup, komisyonun önerilerini dinledi. Edinilen bilgiye göre cilt kapaklı biyometrik pasaportların basımı Türkiye’de olacak. Yeni pasaportları basacak makineler tedarik edildi. Mart 2016’dan itibaren yeni pasaportların basımına başlanabileceği bildirildi. Yeni pasaportların rengi ve boyutları aynı olacak.

KİMLİKLER DE DEĞİŞECEK

Pasaportlarla birlikte kimlik kartları da değişecek. Ehliyet kadar küçük boyuta inecek olan kimlik kartları da yeni pasaportlar gibi taklit edilmeyi önleyen MRZ kod sistemine sahip olacak. Pasaportlar gibi kimlik kartları da AB’ye tam uyumlu hale geleceği için bir süre sonra Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip olanlar, şu anda Shengen üyesi ülkeleri arasında yapılan kimlikle seyahat etme hakkına sahip olabilecekler.

CÜZDAN ÜCRETİ ÖDENECEK

Geçerlilik süresi olan eski pasaporta sahip vatandaşlar bunları yeni pasaport ile değiştirirken harç bedeli değil sadece yeni cüzdan ücreti ödeyecek. Yeni cüzdan ücreti ileride belirlenecek. AB’de gri ve yeşil pasaport olmadığı için Schengen ülkelerine seyahatte bu pasaportlara ihtiyaç duyulmayacak. Birleşik Krallık ve İrlanda Schengen üyesi olmadıklarından bu iki ülkeye seyahatte ise vize mecburiyeti devam edecek.

 

 

Editör Ajanslar    Tarih 12 Aralık 2015, 12:40

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com