BÖLÜM: 
“Lacivert Pasaport” dönemi sona erdi

“Lacivert Pasaport” dönemi sona erdi

Eski tip (Lacivert) pasaport dönemi artık tarih oldu. Daha önce kullanımına izin verilen eski lacivert pasaportların 24 Kasım 2015 tarihinden itibaren uluslararası dolaşıma kapatıldığı açıklandı. Artık geçersiz olan lacivert pasaportların yeni tip biyometrik pasaportlar ile değiştirilmesi gerekiyor.

Yurtdışında yaşayan gurbetçileri yakından ilgilendiren bir gelişme de eski pasaportlar konusunda yaşandı.  1 Haziran 2010 tarihinde dağıtıma giren yeni biyometrik pasaportların yanısıra eski (Lacivert) pasaportların da kullanımına imkan verilmişti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama ile 24 Kasım 2015 tarihinden itibaren eski tip pasaportların kullanılamayacağı açıklandı. Artık uluslararası dolaşıma kapalı ve geçersiz olan (Lacivert) pasaportlar ile seyahat etmenin  mümkün olmadığı ifade ediliyor. Yetkililer (Lacivert) pasaport sahiplerini biran önce eski tip pasaportlarını yeni biyometrik pasaportlar ile değiştirilmesi noktasında uyardı.

Konu hakkında yurtdışında yaşayan gurbetçileri bilgilendiren elçilik ve konsolosluklar yayınladıkları mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği üzere, 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren vatandaşlarımıza yeni tip biyometrik pasaportlar verilmektedir. Eski tip pasaportlar (lacivert) ise 24 Kasım 2015 tarihi itibariyle uluslararası kullanıma kapatılmıştır.”

Editör HABERİSVEC    Tarih 11 Aralık 2015, 08:15

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com