BÖLÜM: 
Nobel Barış Ödülü, Tunus Milli Diyalog Dörtlüsü’ne takdim edildi

Nobel Barış Ödülü, Tunus Milli Diyalog Dörtlüsü’ne takdim edildi

Nobel Barış Ödülü, Oslo Belediye Sarayı’nda yapılan görkemli törenle sahiplerine verildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Nobel Barış Ödülü Sözcüsü Kaci Kullmann Five,

Arap Baharı sonrası çoğulcu bir demokrasiye yaptıkları katkı dolayısıyla ödülü Tunus Milli Diyalog Dörtlüsü verdiklerini belirtti. Five, bu ödülün Tunus’ta demokrasiye ve devrim öncesindeki duruma dönülmemesine katkı sağlayacağını umduklarını ifade etti.

Tunus’un 2011’den sonra demokratik hukuk devleti olma yoluna girdiğini belirten Kaci Kullmann Five; İslami partilerle seküler hareketlerin birlikte hareket edebileceğini Tunus’un tüm dünyaya gösterdiğini belirtti.

Kaci Kullmann Five’den sonra ödüle layık görülen Ulusal Diyalog Dörtlüsü grupları başkanları söz aldı. Tunus Genel İşçi Sendikası Başkanı Hucine Abassi, bu onurun sadece Ulusal Diyalog Dörtlüsü’ne ait olmadığını, bu konuda çaba gösteren diğer tüm Tunuslu siyasilere de ait olduğunu bildirdi. Abassi, ödülün, ayrımcılığa karşı olan, kendi haklarına karşı çabalayan Tunuslu kadın ve gençleri gururlandırdığını açıkladı. Tunus Ticaret ve El Sanatları Konfederasyonu Başkanı Ouided Bouchamaoui ise istikrarlı bir Tunus’un, gençlere iş imkanının sağlanmasına bağlı olduğunu vurguladı. Tunus’un çetin bir süreçten geçmeye devam ettiğini belirten STK başkanları, bu süreçte uluslararası toplumdan desteklerinin devam etmesini diledi.

Ödül töreni sebebiyle Oslo’da güvenlik önlemleri artırıldı. Oslo Belediye Sarayı’nın etrafı trafiğe kapatıldı. Törenin ardından ödül alan STK temsilcileri Grand Hotel’in balkonundan halkı selamlayacak. Engin Tenekeci

Editör HABERİSVEC    Tarih 10 Aralık 2015, 16:02

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com