BÖLÜM: 
Nobel ödüllü Sancar: Türkiye, göçmenlere herkesten daha çok yardım ediyor

Nobel ödüllü Sancar: Türkiye, göçmenlere herkesten daha çok yardım ediyor

Nobel ödülüne Kimya dalında layık görülen North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, Türkiye’nin Suriye krizinde göçmenlere herkesten daha çok yardım ettiğini dile getirdi. Stockholm Kraliyet Bilim Akademisi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Sancar, Türkiye’nin yaptığı yardımlara karşın yeterince itibar görmediğini ifade etti.

2015 yılında Nobel Ödülü’ne Kimya, Fizik, Biyoloji, Tıp, Edebiyat ve Ekonomi dallarında layık görülen biliminsanları basının sorularını yanıtladı. Prof. Dr. Aziz Sancar bir basın mensubunun sorusunu “İnanıyorum ki Türkiye bu konuda yeterince itibar görmedi. Yani, Türkiye göçmen sorunuyla ilgilenmek için inanıyorum ki pek çoklarından daha fazlasını yapıyor.” şeklinde cevapladı.

Bilimsel çalışma yapmak isteyen yeni nesle tavsiyelerde de bulunan Sancar, çok çalışmaları gerektiğini söyledi. Sancar, “Araştırmada ana nokta yeni şeyler keşfetmek. Çok çalışma gerektirir; hüsran gerektirir. Benim bilim yapmak isteyen yeni nesle tavsiyem bir keşif yapmak kişiyi çok tatmin eden bir şey ancak ayrıca söylemeliyim ki çok çalışmayı gerektirir.” ifadesini kullandı.

Aziz Sancar, hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne ABD’li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte layık görüldü. Sancar daha önce de kanser tedavisinde ödüller almıştı.

Editör Menaf Alıcı    Tarih 07 Aralık 2015, 12:34

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com