BÖLÜM: 
İsveç, Afganistan’a 900 milyon kron yardım yapacak

İsveç, Afganistan’a 900 milyon kron yardım yapacak

Afganistan Devlet Başkanı Ashraf Ghani, İsveç’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ashraf Ghani, ziyareti çerçevesinde İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Uluslararası Kalkınma İşbirliği Bakanı Isabella Lovin ve Başbakan Stefan Löfven ile bir araya gelerek çeşitli konularda müzakerelerde bulundu.

Göç konusunun ağırlıklı ele alındığı belirtilen görüşmelerde, İsveç’in Afganistan’a başta eğitim, cinsiyet eşitliği, sağlık ve yolsuzlukla mücadele çabalarına katkı olmak üzere ülkenin kalkınmasına destek için 900 milyon kronluk yardım yapacağı da kaydedildi.

Başkan Ghani ile Başbakan Löfven yatıkları görüşmenin akabinde basının karşısına çıktı. İsveç’in Afganistan’ın en büyük yardım donörü olduğunu belirterek, her yıl verilecek 900 milyon kronun (1 milyar Euro) 10 yıl boyunca süreceğini kaydetti.

Löfven, görüşmelerde Afganistan’dan İsveç’e gelen ancak ilticaları kabul edilmeyen mültecilerin geri gönderilmesi konusunun da ele alındığını ifade etti.

Başkan Ghani de ülkesinin İsveç’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konsey adaylığını desteklediğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

Editör HABERİSVEC    Tarih 06 Aralık 2015, 13:33

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com