BÖLÜM: 
Dialogslussen Derneği’nden Göteborg’da diyalog yemeği

Dialogslussen Derneği’nden Göteborg’da diyalog yemeği

Kültürlerarası diyalogu teşvik eden etkinlikleri ile tanınan Stockholm merkezli Dialogslussen Derneği, Anna Lindh Vakfı ve Dinlerarası Diyalog Merkezi işbirliği ile Göteborg’da “Aynı gemide yaşıyoruz” temalı diyalog yemeği programı düzenlendi.

FEDESTA (Federation of Swedish Turkish Associations-İsveç-Türk Dernekleri Federasyonu) çatısı altında faaliyet gösteren Dialogslussen’in öncelik ettiği programa, Göteborg’da yaşayan farklı dünya görüşlerine ve dini inançlara sahip davetliler katıldı.

Program Dialogslussen Göteborg Başkanı Selçuk Aktı’nın açılış konuşması ile başladı. Konuşmasında misafirlere ikram edilen aşureden söz eden Aktı, Anadolu kültüründe Muharrem ayında komşulara ikram edilen aşurenin içeriğinde bulunan malzemelerin kendi özelliğini kaybetmeden güzel bir uyum içinde bir tatlıya dönüştüğünü belirterek, farklı kültür, dünya görüşü ve dini inançlara sahip insanların da biraraya gelerek aşure gibi güzel bir toplum oluşturabileceğini söyledi.

Sivil toplum ile vatandaşlar arasında güven ve karşılıklı anlayışı geliştirmek için faaliyetler yürüten hükümetlerarası bir kurum olan Anna Lindh Vakfı İsveç Koordinatörü Patrick Grunczkun ve Dinlerarası Diyalog Merkezi Koordinatörü Berit Bornecrantz’ın da birer konuşma yaptığı yemekte biraraya gelen farklı düşünceden insanlar, yemek esnasında birbirleriyle tanışma ve sohbet etme imkanı buldu.

Etkinlikte söz alan Lärolika Kurumu Yöneticisi Karin Bruce, kültürlerarası eğitim çalışmaları hakkında bilgi verirken, Göteborgs Fria Gazetesi yazarları Elin Schwartz ve Mathilda Elin Andersson da kadınların kendilerini ifade edebilmeleri için oluşturdukları “Ses Ver Göteborg” platformunun çalışmalarını anlattı.

Göteborg’da “ibadethane ve kutsal mekanları ziyaret turları” konulu bir filmin de izlendiği programda Sanatçı Mikael Franzen, 2000 yılında İsviçreli Felix Rohner ve Sabina Schärer tarafından çelikten yapılan dünyanın en yeni müzik aleti ‘hang’  ile misafirlere dinlendirici bir müzik dinletisi sundu. 

Editör HABERİSVEC    Tarih 04 Aralık 2015, 14:09

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com