BÖLÜM: 
İsveç, Türkiye’ye ne kadar para yardımı yapacak?

İsveç, Türkiye’ye ne kadar para yardımı yapacak?

Brüksel’de dün bir araya gelen Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) liderleri, Avrupa’ya mülteci akınının durdurulması için anlaşmaya vardı. AB, mültecilerin Türkiye sınırları içinde tutulması şartıyla Türk vatandaşlarına uygulanan vizeyi Ekim 2016’dan itibaren kaldırmayı vaat etti.

Brüksel, Ankara’yı ikna için AB üyelik müzakerelerini yeniden canlandırmayı da taahhüt etti. 2 milyondan fazla mültecinin hayat şartlarının iyileştirilmesi için de Ankara’ya 3 milyar Euro verilecek.

Zirveye davet edilen dokuz AB ülkesinden biri olan İsveç’in Başbakanı Stefan Löfven, AB ve Türkiye’nin bir birine ihtiyacının olduğunu belirterek, “şu açık ki, Türkiye’deki mültecilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi için AB ve Türkiye’nin bir birleri ile daha sık ve daha iyi çalışmasına ihtiyacı var. Aynı zamanda insan ticareti ile mücadelede ve sınırların güvenliği için buna ihtiyaç var” dedi.

Başbakan Stefan Löfven, mültecilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için AB tarafından verilecek 3 milyar Euro’nun 8 milyon Euro’luk (77 milyon kron) kısmının İsveç tarafından sağlanabileceğini belirterek, “ümidimiz elbette Avrupa’ya gelmek için daha az insanın Türkiye’yi tehlikeli yolculuk yaparak terk etmesidir” diye konuştu.

Mültecilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için verilecek 3 milyar Euro’yu peyderpey vermeyi vadeden AB, bu yardımın gelişen koşullar ışığında yeniden değerlendirilebileceğini vurguladı. Bunun karşılığında Türkiye ise “uluslararası korumaya muhtaç olmayan” göçmenlerin Avrupa’ya gidişlerini zorlaştırmanın yanı sıra bunlardan yine de Türkiye topraklarını aşarak Yunanistan ya da bir başka AB üyesine ulaşanlardan da iltica başvuruları olumlu neticelenmeyenleri Geri Kabul Anlaşması (GKA) çerçevesinde kendi ülkelerine göndermek üzere geri almayı kabul etti. Sonuç bildirgesinde, GKA’nın Haziran 2016 itibarıyla “tamamıyla uygulanabilir” olması istendi.

 

 

Editör HABERİSVEC    Tarih 30 Kasım 2015, 12:57

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com