BÖLÜM: 
Åkesson, tekrar genel başkan seçildi

Åkesson, tekrar genel başkan seçildi

Göçmen karşıtı aşırı sağcı İsveç Demokratları Partisi Lideri Jimmie Åkesson, partisinin yıllık kongresinde tekrar genel başkan seçildi.

Bugün Lund kentinde yapılan yıllık kongrede, İsveç Demokratları Partisi Lideri Jimmie Åkesson, üyelerin çoğunluğunun oylarını alarak pozisyonunu pekiştirdi.

Jimmie Åkesson, kongrede yaptığı konuşmada, partisinin kazanmak için yola çıktığını söyledi. Partisinin göçmen politikasına değinen Åkesson, diğer partiler bu konuda kendi çizgilerine geldiğini ileri sürdü. Åkesson, “diğer partiler mülteci akını azaltmak için bir birleri ile yarışıyor. Bu partilerin gerçeği buldukları inkar edilemez. Bizim İsveç’in göç politikasındaki etkimiz hiç bir zaman bu kadar büyük olmamıştı. Bu da İsveç’in bize ne kadar ihtiyacının olduğunun göstergesi” dedi.


“MODERATLAR VE KD İLE HÜKÜMET KURMAK İSTİYORUZ”

Aşırı sağcı lider, 2018 ya da 2022 yılındaki seçimlerde ana muhalefet partisi Moderatlar ve Hıristiyan Demokrat Parti (KD) ile koalisyon hükümeti kurmak istediklerini belirterek, “Moderat parti liderine sesleniyorum; yeni bir hükümet istiyorsan bizimle konuş. Sosyal sorumluluğunun garantörü olmak için merkez sağ hükümeti kurmamız gerekiyor” diye konuştu.

Åkesson’a yazılı cevap veren Moderat Parti Lideri Anna Kinberg Batra, “güçlü bir İsveç için bugün ve yarın sorumlu bir liderliğe ve reform yapmaya ihtiyacı var. İsveç Demokratları’nın politikaları ve eylemleri ötekileştirmeyi, yabancılaşmayı derinleştiriyor ve güvensizliği teşvik ediyor.  Moderatlar, Sağ İttifak ile tekrar İsveç’i yönetmeye talip” dedi. Hıristiyan Demokratlar da Åkesson’un ittifak teklifini reddetti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan KD Sekreteri Acko Ankarberg, İsveç Demokratları’nın tecrit politikasının İsveç’in ekonomisi ve güvenliği için olumsuz sonuçlar doğurduğu belirterek, Sağ İttifak’a desteklerini sürdüreceklerini açıkladı.

“İSVEÇ DEMOKRATLARI’NIN OY ORANI YÜKSELİYOR”

Öte yandan, İsveç Demokratları’nın oy oranın giderek yükseldiği bildirildi. Kamuoyu yoklama şirketi Novus’un son yaptığı yoklamaya göre, İsveç Demokratları’nın oy oranı yüzde 19.1’i buluyor. Ülkenin iki büyük partisi Sosyal Demokratlar yüzde 25.8, Moderatlar ise yüzde 23.2 oranında destek gördü. İsveç Demokratları son seçimde yüzde 12.9 oranında oy almıştı.

 

 

 

Editör Menaf Alıcı    Tarih 28 Kasım 2015, 20:23

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com