Türkiye, AB’nin sınırlı vize şartını kabul etti

Türkiye, AB’nin sınırlı vize şartını kabul etti

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında eylül ayından bu yana süren mülteci pazarlığında anlaşma sağlandı.

Türkiye, gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belirsiz sözler karşılığında ülkede bulunan milyonlarca Suriyelinin Avrupa’ya göçünü engellemeyi ve ülkede kalıcı olmalarını temin edecek düzenlemeler yapmayı kabul ediyor. Mutabakat anlaşmasının iki taraf için de kabulünü ilan edecek zirve, pazar günü 28 üye ülke ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımı ile Brüksel’de yapılacak.

Türkiye’nin AB’ye üyelik için müracaat ettiği 1959’dan bu yana ilk defa yapılan Türkiye-AB Zirvesi, ironik şekilde üyelik için değil, mültecilerin ülkede ‘tutulması’ için düzenleniyor. Cihan’a bilgi veren kaynaklar, Türkiye’nin talep ettiği 4 konuda mutabakat sağlandığını, Davutoğlu’nun pazar günkü zirveye ‘evet’ demek için geldiğini teyit etti. Türkiye, bazı taleplerini de yumuşattı.

AB, Suriyeli mülteciler için 3 milyar Euo’yu vermeyi taahhüt ediyor ancak bu meblağın sadece 500 milyon Euro’su AB bütçesinde bulunuyor. Geriye kalan paranın üye ülkelerce temin edilmesi gerekiyor. Cihan’ın “Bu para bulunabilecek mi?” sorusuna üst düzey bir yetkili, “Sözler verildi. Sözler çerçevesinde ne yapıp edip bu paranın bulunması gerekiyor.” cevabını verdi.

Ankara 5 fasıl istedi, 1 aldı

Ankara’nın en az 5 fasılda müzakerelerin açılması talebi ise karşılık bulmadı. Bir yıldır açılmayı bekleyen, hazır 17. faslın aralık ortalarında muhtemelen 15 Aralık’ta müzakerelere açılacağı belirtiliyor. Diğer fasılların açılışı ise Kıbrıs’taki müzakerelerin başarısına bağlı. Ankara, vizesiz seyahat için müzakerelerin olumlu geçtiğini, 2017’nin başlarında bütün Türkiye vatandaşları için bunun mümkün olabileceğini düşünüyor. AB tarafı ise Türkiye’nin yerine getirmesi gereken onlarca şart olduğunu, vizesiz seyahatin öncelikle öğrenciler ve işadamları ile başlayabileceği gibi muğlak cevaplar veriyor.

Maliyeti en düşük şart olan Türkiye’nin yılda iki defa AB zirvelerine davet edilmesi konusunda ise anlaşma sağlandığı kaydediliyor. Türkiye, 2006’ya kadar aday ülke olarak AB zirvelerine zaten katılıyordu. Cihan

 

 

Editör Ajanslar    Tarih 26 Kasım 2015, 08:18

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Türkiye’den Haberler HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com