BÖLÜM: 
Uçak bagajı tek tek aranacak, kilitliyse kırılacak!

Uçak bagajı tek tek aranacak, kilitliyse kırılacak!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) yolculara yaptığı uçak bagajı uyarısında valizlerin güvenlik birimlerince açılıp incelenebileceğini ve “kilitlenmemesi” gerektiğini duyurdu.

Kurum, valizlerin kilitlenmesi durumunda ise kilitlerin kırılarak açılacağını belirtti.

SHGM bu duyurunun hemen ardından yayınladığı ikinci uçak bagajı tweetinde ise, valizlerin gerektiğinde güvenlik birimlerince kilitleri kırılarak açılmak zorunda kalındığına dikkat çekerek, bu durumda bagajların içine not konulduğunu duyurdu.

İÇİNE NOT KONULUYOR

Türkiye’deki tüm havalimanlarında iç ve dış hatlarda yapılacak bu uygulamanın, bu yıl haziran ayında yapılan Milli Sivil Havacılık Güvenlik Toplantısı’nda alınan kararlar doğrultusunda, uçak altı bagajların güvenliği programının güncellendiğini belirten bir güvenlik uzmanı bu konuda şunları söyledi:

“Güncellenen bu programa göre, bilet check-in işlemlerinden sonra uçak altına giden bagajların yapılan kontrolleri sonucunda şüphelenilen bagaj için eskiden yolcu valizinin başına getirilerek açtırılıp kontrol ediliyordu. Bu büyük zaman kaybına yol açıyordu. Bu toplantıda alınan karar doğrultusunda şimdi şüpheli olan bagaj, yerinde yetkililer tarafından ve kameralar önünde zorlanarak açılıp kontrol ediliyor. Sonra bir form doldurulup not olarak bagaja konuluyor.

SHGM’nin yaptığı bu duyuruda bagajların hepsinin kilitlenmemesinin istenmesi, yolcunun tercihine bırakılması gerekirdi. Her gün onbinlerce bagajın geçtiği bagaj bantlarındaki kilitlenmemiş bagajların bazı bölgelerdeki darbeler nedeniyle kendiliğinden açılma tehlikesi olabilir. Sanırım SHGM buna bir açıklık getirecektir.”

BAGAJ AÇMA YETKİSİ KİMDE?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yolculuk halindeki halkın güvenliği üzerinde tek yetkiye sahip olan ve kısa adı TSA (Transpotation Security Administration) olan Ulaştırma Güvenlik İdaresi’nin uçak altı bagajlar için başlattığı uygulama konusunda da bilgi veren güvenlik uzmanı şunları söyledi: ” ABD’de TSA kilitleri denilen bir sistem uygulanmaya başlandı. Bagajlarda artık tek tip kilit oluyor. Ancak bu kilitler için yolcu yani sahibi, istediği şifreyi koyarak bagajını kilitliyor. Şayet uçak altında bagajdan şüphelenilmişse bu kez kez tek bir otoritede bulunan bir anahtar ile açılabiliyor” dedi.

“BİZDE ANAHTAR YOK”

TSA kilidine sahip çantaların ABD’de güvenlikçiler tarafından kilitli veya şifreli olsa da açılabileceğini belirten uzmanlar, “Yani bizde kilitçilerin kullandığı ve ‘maymuncuk’ adını verdiğimiz bir anahtar gibi. Bu anahtar sadece TSA otoritesinde bulunuyor. Bagaj da bir heyet önünde bu anahtarla kırılmadan açılıyor ve kontrol ediliyor. Ancak bizde bu anahtar yok. Şüpheli çantalar zorlanarak açılıyor.” diye konuştu. Dha

Editör Ajanslar    Tarih 21 Kasım 2015, 11:46

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com