BÖLÜM: 
İşte çalışma saatlerinin “en az” ve “en çok” olduğu ülkeler!

İşte çalışma saatlerinin “en az” ve “en çok” olduğu ülkeler!

Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları arasında en az çalışanların Kuzey ülkeleri ile Fransız vatandaşları, en fazla çalışanların ise Yunanlılar olduğu açıklandı.

Raporda yer almasa da aslında fazla çalışma rekoru rakipsiz Türklere ait! Finlandiya iş dünyasının forumu olan Finnish Business and Policy Forum (EVA) delegasyonunun yaptığı araştırma sonuçlarına göre en az çalışan Finlandiyalılar haftada 8,5 saat çalışıyorlar.

Finlandiya’daki düşük haftalık çalışma süresinin tatiller, günü birlik izinler ve devamsızlıktan kaynaklandığı belirtiliyor.

En az çalışanlar İsveçli

Avrupa Birliği vatandaşları haftada ortalama 40,5 saat çalışıyorlar. Birlik içinde en fazla çalışanlar ise 43 saat çalışma süresi ile Yunan vatandaşları.

Yunan vatandaşlarını 41,5 saat ile Hollanda vatandaşları, arkasından Avusturya ve İngiltere vatandaşları az bir farkla takip ediyorlar. DHA’nın Helsinki kaynaklı haberine göre, en az çalışanlar sıralamasında İsveç, Finlandiya, Norveç ve Fransa’nın arkasından dördüncü sırayı paylaşıyor.

Türkiye fazla mesaide ilk sırada

OECD tarafından yapılan araştırmaya göre, Türklerin yarıya yakını haftalık 40 saatlik standart çalışma saatini aşarak 50 saatten fazla çalışıyor.

Türkiye’de çalışanların yüzde 43.3’ü haftada 500 saatten fazla çalışıyor, yılda ortalama 1.877 saatini işte geçiriyor. Türk emekçiler, haftalık 1.765 saat olan OECD ortalamasından 112 saat daha fazla mesai yapıyor. Fazla mesai yapanların yüzde 47’si erkekler, yüzde 33’ünü ise kadınlar oluşturuyor.

Editör HABERİSVEC    Tarih 16 Kasım 2015, 12:00

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com