Göteborg’da ikinci Kültür Paylaşım Yemeği düzenlendi

Göteborg’da ikinci Kültür Paylaşım Yemeği düzenlendi

Stockholm merkezli İşadamları Federasyonu SWETURK çatısı altında Göteborg’da faaliyet gösteren işadamları derneği Swedish-Turkish Business Cooperation (STBC) ve Föreningen Selma Kadınlar Derneği işbirliğinde geçtiğimiz Çarşamba günü bir ‘Kültür Paylaşım Yemeği’ düzenlendi.

Bu sene ikincisi düzenlenen etkinlikte STBC İşadamları Derneği, Gunilla Almgren (UEAPME), Kenneth Krantz (Företagarna), Susanna Haby (eski milletvekili), Haklime Hassan (Homec AB), Julia Winbom (Svensk Digital Handel), Claes Nilsson (AckPack AB), Eva Stålcrona (Multipak Scandinavia AB) gibi isimleri konuk etti.


Program, STBC Genel Sekreteri Fuad Mammadli’nin açılış konuşması ile başladı. Kısa bir sunum ile İsveçli misafirler, STBC/SWETURK ve Göteborg’da farklı alanlarda faaliyet gösteren dernekleri kendi çatısı altında birleştiren Plattformen hakkında bilgilendirildi ve yapılan faaliyetlerle Göteborg’da farklı kesimler arası ortak yaşam kültürüne katkı sağlandığı dile getirildi.

Program akışı boyunca gelecek faaliyetlerde İsveç toplumu ile iç-içe, daha efektif nasıl hareket edilebileceği konusunda misafirlerin fikirleri alındı.

Geleneksel Türk mutfağından leziz yemeklerle misafirleri ağırlayan STBC ve Selma Föreningen, İsveçli dostlarından sıcak ve olumlu yanıtlar aldı. Avrupa genelinde 12 milyon işletmeyi temsil eden UEAPME Başkanı ve aynı zamanda Företagarna Göteborg yönetim kurulu üyesi Gunilla Almgren yaptığı konuşmada, nezih organizasyondan dolayı SWETURK, Göteborg STBC ve Föreningen Selma derneklerine teşekkürlerini ileterek, bu zamana kadar katıldığı etkinliklerden ve yakın tarihte SWETURK’ün kendisine sunmuş olduğu Başarı Ödülü’nden dolayı çok memnun olduğunu dile getirdi.

Daha sonra söz alan Företagarna Göteborg yeni başkanı Kenneth Krantz, daha önceleri de Türkiye ekonomisi ve Türkiye ile işbirliği konusunun ilgisini çektiğini ve STBC ile tanıştıktan sonra da fikirlerinin pekiştiğini, bu yönde farklı çalışmaların yapılabileceğini düşündüğünü söyledi. İster genel anlamda, isterse de iş dünyası bakımından kültürler arası farkların olabileceğini, ama söz konusu “iş” olunca birçok konuda anlaşılabileceğini ve ilişkilerin ilerletebileceğini belirten Krantz, yakın gelecekte temsil ettiği kurumun STBC ile işbirliğinin geliştirilmesini ve devam etmesini arzu ettiğini dile getirdi.


Eski Milletvekili Susanna Haby de yapılan faaliyetleri olumlu bulduğunu ama yeterli bulmadığını dile getirerek STBC ve Plattformen’e dost tavsiyelerinde bulundu. İsveç toplumu ile daha aktif şekilde irtibatta olmanın, sosyal faaliyetlere katılımların, daha geniş kapsamlı hareket etmenin İsveç-Türk dernekleri için yararlı olacağını ve bu yolla ortak yaşam felsefesine ciddi katkıda bulunulabileceğini dile getirdi. Son olarak, Susanna Haby bu zamana kadar yaşadığı tecrübelerden örnekler vererek, genel konuşmalardan daha çok, “kolları sıvazlayıp” işe girişmenin, iş yapmanın öneminden bahsederek STBC’ye başarılar diledi.

En son söz alan Haklime Hassan söylenenlere katıldığını, bunu seneler önce tecrübe ettiğini ama inanma ve verimli çalışma ile farklı zorlukların aşılabileceğini düşündüğünü söyledi. Seneler önce İsveç Kralı’ndan ödül alırken, oraya giden yolun kolay olmadığını ama mümkünsüz de olmadığını fark ettiğini belirtti.
 

Editör HABERİSVEC    Tarih 19 Haziran 2015, 15:58

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER İsveç’te Türk İş Dünyası HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com