STURF, Tecrübe Transferleri Buluşmaları’na devam ediyor

STURF, Tecrübe Transferleri Buluşmaları’na devam ediyor

Stockholm merkezli İşadamları Federasyonu SWETURK’e bağlı olarak Malmö’de faaliyet gösteren Svensk Turkiska Företagar Föreningen’nin (STURF) ‘tecrübe transferleri buluşmaları’ seminerinin üçüncüsünü gerçekleştirdi.

STURF’un mayıs ayı konuğu HIMY Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yavuz oldu. Başarılı şirket yönetimi, sürdürebilir ortaklık ve İsveç’te yatırım imkanları konusunda deneyimlerini aktaran İşadamı Mehmet Yavuz,  seminere katılanlarla hayat hikayesini de paylaştı.

1990’lı yıllarda üniversiteden mezun olunca babasından aldığı 50 bin İsveç kronu sermaye ile iş serüvenine başladığını kaydeden Yavuz, Göteborg’da küçük çiçekçilik işinden, İsveç ve Türkiye’de yatırımları olan bugünkü şirketler grubuna giden yoldaki 20 yıllık ticari tecrübesini dinleyicilerle paylaştı.

Yavuz, İsveç’te iş yapan şirketlerin özellikle pazarlama ve halkla ilişkiler bölümleri gibi vitrin kısımlarında İsveçli elemanlarla çalışmalarının piyasada kabul görme adına ciddi tesirinin olduğuna değindi.

Bir şirketin başarısı için profesyonel yardımın gerekliliğine değinen Yavuz, “şirketler  yetiştirilmesi gereken bir çocuk gibidir. Şirketlerin aynen çocuklar gibi durgun ve problemli süreçleri vardır. Şirket yöneticileri olarak bizim üzerimize düşen vazife ise onların ihtiyaçlarına zamanında ve doğru yöntemlerle cevap vermektir. Çocuğumuzu belli bir yaştan sonra eğitim için okula gönderdiğimiz gibi şirketimizi de belli bir süreden sonra ya profesyonel ellere havale etmeli  yada bunun eğitimini alarak yönetmemiz  gerekiyor” diye konuştu.


“ŞİRKETE YAPILAN YATIRIMI MASRAF OLARAK GÖRMEK HATA”

Şirket yönetiminde yapılan hatalardan birinin de şirkete yapılan yatırımı masraf olarak görmek olduğunu söyleyen Yavuz,  “çocuğumuzun eğitim ve öğretimi için yaptığımız yatırımı nasıl masraf olarak değerlendirmiyorsak, şirketimizin nasıl yönetilmesi gerektiği ile ilgili seminerlere yapılan harcamaları da masraf olarak görmemeliyiz. Bu küçük masrafımızın şirketimize dönüşümü olacaktır” şeklinde değerlendirmede bulundu. 

Ortaklık konusuna da değinen Yavuz, ortaklığın sınırlarının iyice düşünülüp, dikkatlice çizilmesi gerektiğini ve bu kararların mutlaka yazılı bir şekilde kaydedilmesinin uzun soluklu ortaklıklar için hayati önem taşıdığına vurgu yaptı. Profesyonel yardımın bu süreçte şart olduğunu da sözlerine ekleyen Yavuz, “her şeyi bilememiz mümkün değil, sınırlı varlıklarız, kapasitemiz yetmeyebilir, bir bilenden öğrenmek hem bizim hem de şirketimiz için daha faydalı” diye konuştu.

Program soru-cevap bölümü ile son buldu. 


Editör HABERİSVEC    Tarih 08 Mayıs 2015, 11:43

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER İsveç’te Türk İş Dünyası HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com