BÖLÜM: 
İsveçli tasarımcı mobilyaları iplikle örüyor

İsveçli tasarımcı mobilyaları iplikle örüyor

Tasarımcı Anton Alvarez, mobilya tasarlarken alışılmadık bir formül kullanarak mobilya parçalarını çivi veya vida yerine iplikle birleştiriyor.

İsveçli tasarımcı Anton Alvarez tasarladığı mobilyaları birleştirmek için çivi ve vida yerine metrelerce iplik kullanıyor.

Anton Alvarez, bu değişik yöntem için, "Normalde mobilyalar içten vida, metal veya tahta çivilerle tutturulur. Benim mobilyalarımı bir arada tutan sistem ise dışarıda. İplik bir yandan mobilyayı birleştirirken, diğer yandan da ona hoş bir desen veriyor." dedi.

’İPLİK SARMA MAKİNESİ’ İLE ÇOK PARÇALI MOBİLYALARI BİRLEŞTİRİYOR

Bazı mobilyalar çok fazla parçadan oluşabiliyor. Mesela bir tabure 20 farklı parçadan oluşuyor. Bu tip mobilyaları üretecek makine olmadığı için Alvarez kendi makinesini kendisi yapmış. Anton Alvarez imalatı yaklaşık 4 ay süren makineye ’İplik sarma makinesi’ adını vermiş.

"GELENEKSEL OLARAK ÜRETİLEN MOBİLYALAR DAHA PAHALI VE UZUN SÜRÜYOR"

Tek bir sandalye bacağı için 20 metreden fazla iplik gerekebiliyor. Tüm mobilyanın tamamlanması ise büyüklüğüne göre 2 ila 3 günü bulabiliyor.

İsveçli tasarımcı geleneksel üretim için şöyle konuştu:

"Ahşap mobilyaların geleneksel olarak nasıl üretildiğini biliyorum. Bu çok zor ve pahalı bir süreç. İplik sarma makinesi tamamen farklı bir şey yapıyor, ahşabı iplikle birleştiriyor. Buradaki avantaj materyal seçiminde tamamen özgür oluşum. Ahşabın yanı sıra plastik ve alüminyum kullanmam da mümkün."

MOBİLYALARI BİRÇOK ÜLKEDE BEĞENİLDİ

Alvarez mobilyalarını aralarında İtalya, Japonya ve İngiltere’nin de bulunduğu birçok ülkedeki tasarım fuarında görücüye çıkartmış. Londra Tasarım Müzesi’nde de sergilenen mobilyalara sahip olmak için en az 2 bin euroyu gözden çıkartmak gerekiyor."MOBİLYALARI SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR"

8 yıldan beri İsveçli tasarım organizasyonu Svensk Form’un başında bulunan Ewa Kumlin’e göre Alvarez’in tasarımları gerçekten ümit vaat ediyor.

"Böyle bir şeyi daha önce hiç görmemiştim. Mobilya üretiminde tamamen farklı yollar kullanıyor. İplik kullanımıyla ortaya çıkan renk ögesi de mobilyaları aynı zamanda birer sanat eserine dönüştürüyor."

MARANGOZLUK, İÇ MİMARLIK VE TASARIM EĞİTİMİ ALMIŞ

Anton Alvarez marangozluk eğitiminin ardından önce Stockholm’de iç mimari okumuş, ardından da Londra’daki Kraliyet Sanat Koleji’nde tasarım eğitimi almış.

32 yaşındaki sanatçının hem İsveç, hem de İngiltere’de atölyesi var. İlham almak içinse genellikle atölyeden dışarı çıkmayı tercih ediyor.

İsveçli tasarımcı Anton Alvarez, gelecekte bu tekniği geliştirip, ev inşaatı gibi daha büyük işlerde kullanılmasını istedi.

Editör Ajanslar    Tarih 03 Eylül 2014, 23:49

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Kültür / Sanat HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com