BÖLÜM: 
Malmö’de bir ilk: Girişimci Türk kadın, psikolog merkezi açtı

Malmö’de bir ilk: Girişimci Türk kadın, psikolog merkezi açtı

Malmö’de Bulgaristan kökenli bir Türk olan Zhana Hankova, nam-i diğer Zeliha Yenisoy, 8 ay önce ‘Pyskologcentrum Sinnesfrid’ adı altında bir psikolog merkezi açarak bir ilke imza attı.

Skåne bölgesinde tek Türkçe hizmet veren bir psikolog olan girişimci Hankova’nın ofisinin diplomalarla dolu olması dikkat çekiyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTU) Psikoloji bölümünü bitiren daha sonra Bulgaristan’da yüksek lisansını yapan Psikolog Hankova 10 yıl boyunca Bursa Belediyesi’nde psikolog olarak hizmet vermiş. İsveç’ten onay aldıktan bir psikolog olarak kendi merkezini açan Hankova kendi işini yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Kısa bir süre önce ofis açmasına rağmen beklentilerinin üzerinde gördüğü ilgi psikolog Hankova’yı gelecek için daha umutlu hale getirmiş. Şimdiden sosyo kültürel aktivitelerin yapılacağı bir iyileştirme merkezi (hobi odası) için kolları sıvamış. “Türkçe konuştuğum, Türkiye’de yıllarca kalarak o kültürü iyi tanıdığım için Türkiye kökenli insanlara hizmet vermek istiyorum.” diyen Hankova, “maalesef bizde psikologa ancak deliler gider şeklinde yanlış bir anlayış var. Hâlbuki nasıl bedeninde bir yer ağrıyan doktora gidiyor aynı şekilde ruhu ağrıyınca da insana psikolog yardımcı olabilir. Dolayısıyla psikologa gitmek anormal bir durum değil.” şeklinde konuşuyor.

 

Kadın psikolog olması ve Türkçe konuşması dolayısıyla kendisini özellikle Türkiye kökenli kadınların tercih edeceğine inandığını belirten Hankova “Skåne bölgesinde İsveç oturumu olan bir kişi bir sevk kâğıdı alarak rahatlıkla bana gelebilir. Tedavi hasta için tamamen ücretsiz, tüm masraflar devlet tarafından karşılanıyor.” diye konuşuyor. Bunun yani sıra ülkenin başka bölgelerinden ve Danimarka’dan da özel hasta kabul ettiğini ifade psikolog Hankova, “arzu edenlere en fazla bir hafta süre içinde randevu veriyorum. Bu da tercih edilme sebeplerimden biri bu” diyor. Hankova son olarak “hem Avrupa kültürünü hem de Türkiye kültürünü iyi biliyorum. Burada öğrendiklerimle gönüller arasında köprü olmak istiyorum.” şeklinde sözlerini bitiriyor.

 

 

 

 

 

Editör İbrahim Kaya    Tarih 13 Kasım 2013, 13:02

  

YORUM YAZ
Sevinc Kodal -
Yorumda biraz gec kaldim Basarilar diliyorum.Hersey gönlunce olsun.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Eko-Portreler HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com